عبدالسلام حنفی: حمله طیارۀ بی‌سرنشین در کابل خلاف موافقت‌نامه دوحه است

© https://twitter.com هیات طالبان به رهبری عبدالسلام حنفی عازم مسکو شد
 هیات طالبان به رهبری عبدالسلام حنفی عازم مسکو شد - اسپوتنیک افغانستان  , 1920, 03.08.2022
Telegram
عبدالسلام حنفی، نخست‌وزیر طالبان می‌گوید که حمله طیارۀ بی‌سرنشین امریکا در کابل نقض حاکمیت ملی و موافقت‌نامه دوحه است.
به گزارش اسپوتنیک به نقل از طلوع نیوز، آقای حنفی روز چهارشنبه در کابل، بار دیگر اطمینان می‌دهد که خاک افغانستان در برابر هیچ کشوری کار گرفته نخواهد شد.
وی گفت: "این موضوعات تا اکنون برای ما واضح نیست، فقط یک چیزی معلوم است که اینجا حمله هوایی شده است و این خلاف اصول بین‌الملل و خلاف توافقنامه دوحه است. در باره پالیسی امارت اسلامی بار بار به مردم گفته شده است که خاک ما بر ضد همسایگان استفاده نمی‌شود و این پالیسی امارت اسلامی است".
از سویی هم، برخی از سیاستگران به این باور اند که حمله هوایی امریکا در کابل پیامدهای منفی بر روابط جامعه جهانی با افغانستان خواهد گذاشت.
سید اسحاق گیلانی، رهبر حزب نهضت همبستگی افغانستان، در این باره گفت: "همرای این چند چیز می‌شود، به رسمیت نشناختن امارت اسلامی حالا دیگر هزار درصد یقینی شد که کسی به رسمیت نشناسد، پولی را که امریکا یک مقدار نرمش نشان داده بود که پول افغانستان را بدهد، برای افغانستان پس او به صورت قطعی داده نمی‌شود".
رهبر القاعده - اسپوتنیک افغانستان  , 1920, 03.08.2022
مقام های طالبان در مورد چگونگی پاسخ به حمله پهپادی امریکا تشکیل جلسه داد‌ند
یکی از بندهای موافقت‌نامه دوحه پناه ندادن به گروه‌های هراس‌افگن همچون القاعده در افغانستان است. از همین رو، واشنگتن نیز کابل را به نقض این موافقت‌نامه متهم می‌سازد.
پس از حمله، کابل و واشنگتن یکدیگر را به نقض این موافقت‌نامه متهم کرده اند.
طیاره بی‌سرنشین ایالات متحده امریکا به روز یک‌شنبه هفته روان خانه‌یی را در شیرپور شهر کابل هدف قرار داد. جوبایدن، رئیس‌جمهور امریکا اعلام کرد که ایمن الظواهری، رهبر گروه القاعده در این حمله کشته شده است.
کابل هرچند حمله طیارۀ بی‌سرنشین امریکا در افغانستان را نکوهش کرد، اما در باره تلفات و کسیتی کشته شده‌گان چیزی نگفته است.
نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала