به خبرنگار اسپوتنیک از ایست بازرسی اداری گذرگاه کوزوو اجازه عبور داده نشد

© Sputnik / Alexey Vitvitsky /  مراجعه به بانک تصاویر کوزوو
 کوزوو   - اسپوتنیک افغانستان  , 1920, 01.08.2022
عضو شوید
خبرنگار اسپوتنیک از ایست بازرسی اداری گذرگاه یارین، (خط اداری بین صربستان مرکزی و کوزوو) گزارش داده است که او سعی کرد ازاین راه عبور کند اما اکنون هیچکس اجازه ورود ندارد، همه چیز در ایست بازرسی ساکت است.
سرجان وولوویچ، رئیس شهرداری زوبین پوتوک، در رابطه به آخرین بحران کوزوو به اسپوتنیک گفت: موانع در جاده‌های شمال کوزوو و متوهیکا برداشته نشده‌اند، اگرچه در حال حاضر اوضاع آرام است، اما مردم همچنان می‌ترسند.
او در پاسخ دادن به سوال که این موانع تا چه زمانی ادامه خواهند داشت، گفت: "این یک تصمیم سیاسی است. مردم به ابتکار خود راه ها را مسدود کردند. دیروز، وقتی همه چیز اتفاق افتاد، در جلسه ای در راسکا (شهری در صربستان ) بودم."
وی در ادامه افزود: نمی‌دانم چه چیزی به شما بگویم، جز اینکه راه ها هنوز مسدود هستند. ترس در میان مردم هنوز وجود دارد. "ترس وجود دارد. هر سه مسیربرای ورود موتر ها مسدود است، نمی‌توانیم به سمت صربستان مرکزی، کوسووسکا و میتروویکا برویم، بنابراین ما در واقعیت به نوعی گتو (محله‌ای که ساکنان آن غالباً از یک قوم یا از یک مذهب باشند) مبدل شده ایم.
وولوویچ همچنین گفت که دیروز حوالی ساعت 19 صدای تیراندازی در روستای بانج شنیده شد و تصریح کرد که پلیس کوزوو تیراندازی کرد. او در مورد رفتار پلیس با صرب‌ها پاسخ داد: رفتار "خیلی بد" داشتند.
یکشنبه شب صدای آژیر خطر در مناطق مرزی کوزوو با صربستان شنیده شده است و صرب‌های مقیم شمال کوزوو با کمک نیروهای امنیتی، جاده‌ها نزدیک دروازه‌های مرزی برنیاک و یارینیه (دو گذرگاه کلیدی) را مسدود کردند.
از سوی دیگر، در برخی از مناطق مرزی کوزوو صداهای شلیک گلوله شنیده شده است که برخی از این موارد علیه نیروهای امنیتی بوده، اما تلفاتی نداشته است.
بر اساس این گزارش، این تنش‌ها پس از آن افزایش پیدا کرده که مقامات کوزوو رفت و آمد خودروها با پلاک‌ صربستان و افراد با مدارک شناسایی صربستان را محدود کردند.
دولت کوزوو گفته است که از اول آگست مسافرانی که از صربستان می‌آیند، موظف خواهند بود تا مدارک صادر شده توسط صربستان را با مدارک شناسایی با اعتبار سه ماه که از سوی کوزوو صادر شده، تغییر دهند.
مناقشه بر سر وسایل نقلیه در سپتامبر 2021 پس از آن شروع شد که مقامات کوزوو به تمام رانندگانی که از صربستان وارد کوزوو می‌شوند دستور دادند تا از پلاک‌های چاپی موقت 60 روزه استفاده کنند. این تصمیم مقامات کوزوو در واکنش به اقدام مشابه صربستان علیه رانندگان کوزوویی صورت گرفت.
در مقابل اما صربستان استقلال کوزوو یا حق آن را برای اعمال قوانین و مقررات مانند ثبت نام خودرو و کامیون به رسمیت نمی شناسد.
نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала