"میرضیایف" در نشست تاشکند: جامعه جهانی باید از انزوای افغانستان جلوگیری کند

© https://twitter.com نشست تاشکند
نشست تاشکند  - اسپوتنیک افغانستان  , 1920, 26.07.2022
Telegram
رئیس جمهور ازبکستان در پیام خود به شرکت کنندگان نشست بین‌المللی افغانستان گفت: جامعه جهانی باید از انزوای افغانستان جلوگیری کند.
به گزارش اسپوتنیک، "شوکت میرضیایف" رئیس جمهور ازبکستان در پیام خود به شرکت کنندگان نشست بین المللی "افغانستان، امنیت و توسعه اقتصادی" در "تاشکند" که توسط "عبدالعزیز کامل اف" نماینده ویژه رئیس جمهور در امور سیاست خارجی قرائت شد، گفت: جامعه جهانی باید از انزوای افغانستان جلوگیری کند.
به گفته میرضیایف هم اکنون کاهش توجه جامعه جهانی به افغانستان که مواجه بحران عمیق اجتماعی و اقتصادی در تاریخ خود است، موجب نگرانی است.
رئیس جمهور ازبکستان افزود: امروز جامعه جهانی می‌تواند و باید از تکرار اشتباهات سال‌های 1990 میلادی اجتناب کند. مهم‌تر از همه باید از انزوای بین المللی افغانستان که منجر به وخیم تر شدن اوضاع می‌شود، جلوگیری کرد.
وی اظهار داشت: امروز دولت موقت افغانستان در جهت آبادانی کشور گام‌های معینی را برمی‌دارد و برای بهبود اوضاع اقتصادی-اجتماعی تلاش و روابط دوستانه با کشورهای همسایه، همکاری‌های متقابلا سودمند با جامعه بین المللی برقرار می‌کند. ما باید این تلاش‌ها را تشویق و حمایت کنیم.
به گفته وی، شکل گیری یک دولت فراگیر در افغانستان، تامین حقوق و آزادی‌های اولیه بشری، به ویژه زنان و همه گروه‌های قومی مذهبی همچنان شرایط اساسی برای برقراری صلح بلندمدت در این کشور باقی می‌ماند.
میرضیایف در این زمینه از حکومت کنونی افغانستان خواست تا اراده قوی نشان دهد و برای جلوگیری و مقابله با تروریسم در همه اشکال و مظاهر آن تدابیر قاطع اتخاذ کند و روابط خود را با همه سازمان‌های تروریستی بین المللی قطع کند. این امر برای تحکیم اعتماد نسبت به دولت موقت کمک و چشم انداز واقعی را برای توسعه پایدار افغانستان در فضای دوستی، حسن همجواری و همکاری متقابلا سودمند با کشورهای مجاور و جامعه بین المللی باز می‌کند.
"امیر خان متقی" سرپرست وزارت امور خارجه دولت طالبان نیز در این نشست بر توسعه اقتصادی "کابل" تاکید کرد و خواستار تبدیل افغانستان به یک مرکز توسعه آسیای مرکزی و جنوبی شد.
متقی همچنین اظهار داشت: امنیت افغانستان، امنیت آسیای مرکزی است. افغانستان منبع بی‌ثباتی در منطقه نخواهد بود و مقامات این کشور تضمین می‌کنند که خاک این کشور توسط القاعده و دیگر سازمان‌های تروریستی استفاده نخواهد شد.
سرپرست وزارت امور خارجه افغانستان خاطرنشان کرد: در این میان، هدف بعدی افغانستان برقراری روابط دیپلماتیک با همه کشورهای جهان بر اساس احترام متقابل است.
نشست بین‌المللی درباره افغانستان تحت عنوان "افغانستان: امنیت و توسعه اقتصادی" در تاشکند با حضور هیات طالبان و نمایندگان حدود 20 کشور و سازمان‌های بین‌المللی روز سه‌شنبه با یک روز تاخیر آغاز شد.
در این نشست نمایندگان امریکا، روسیه، اتحادیه اروپا، چین، بریتانیا، هند، ایران، پاکستان و چند کشور دیگر حضور دارند.
یک هیات به ریاست امیرخان متقی، سرپرست وزارت خارجه طالبان در این نشست شرکت کرده است. با این حال ازبکستان گفته که حضور طالبان در این نشست به معنای به رسمیت شناختن رژیم این گروه نیست.
نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала