پانزدهمین رئیس جمهور هند سوگند یاد کرد

© AP PhotoКандидат в президенты Индии от Национально-демократического альянса Драупади Мурму
Кандидат в президенты Индии от Национально-демократического альянса Драупади Мурму - اسپوتنیک افغانستان  , 1920, 25.07.2022
Telegram
دراپادی مورمو، رئیس جمهور جدید هند روز دوشنبه سوگند یاد کرد و رسما پانزدهمین رئیس جمهور این کشور شد. این مراسم که به صورت زنده از شبکه های تلویزیونی هند پخش می‌شد، در تالار مرکزی پارلمان این کشور در دهلی نو برگزار شد.
به گزارش اسپوتنیک، دروپادی مورمو، (زاده 20 جون 1958) فرماندار سابق جارکند، اولین رئیس جمهور قبیله ای هند و دومین زنی است که به جایگاه نخست قانون اساسی و فرماندهی نیروهای مسلح این کشور می‌رسد.
مورمو در اولین سخنرانی خود گفت: "خوشبختم که این پست را در سال هفتاد و پنجمین سالگرد استقلال کشورم بر عهده گرفتم. ما باید تلاش های خود را برای برآورده کردن امیدهایی که مبارزان آزادی ما برای هند مستقل به شهروندان گذاشتند، تشدید کنیم."
مورمو گفت: "قدرت دموکراسی ما این است که دختر یک خانواده فقیر که در یک منطقه قبیله ای دور افتاده متولد شده است، می تواند به بالاترین مقام قانون اساسی در هند برسد. برای من خوشحالی بزرگی است که کسانی که قرن ها از مزایای توسعه محروم شده اند، فقرا، دالیت ها (نام رسمی کاست های پایین تر) و مردم قبایل بازتاب خود را در من می بینند."
مورمو، رئیس جمهور جدید هند در خانواده‌ای از قبیله سانتال از ایالت اودیشا متولد شد و کار خود را به عنوان معلم مدرسه آغاز کرد و فعالانه در مسائل اجتماعی و سیاسی شرکت داشته است.
مورمو 64 ساله در کنار معلمی، به گروه‌های اصلی سیاسی پیوست و به مجلس ایالتی در اودیشا راه یافت و سپس فرماندار ایالت شرقی هند شد.
انتخاب رئیس جمهور جدید هند از جوامع قبیله‌ای، حمایت قبایل هندی را از حزب حاکم بهاراتیا جاناتا افزایش خواهد داد. قبایل هند بیش از 8 درصد از جمعیت 1.4 میلیاردی این کشور را تشکیل می‌دهند.
رئیس جمهور هند به عنوان فرمانده عالی نیروهای مسلح عمل می‌کند و نخست وزیر دارای اختیارات اجرایی است. با این حال، رئیس‌جمهور در زمان بحران‌های سیاسی، مانند زمانی که انتخابات عمومی بی‌نتیجه است، با تصمیم‌گیری اینکه کدام حزب در بهترین موقعیت برای تشکیل دولت است، نقش کلیدی دارد.
نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала