شمار کودکان دچار سوءتغذیه در افغانستان افزایش یافته است

© Sputnik / T. Azimیونیسف: افغانستان بیشترین شمار کودکان مبتلا به سوءتغذیه در جنوب آسیا را دارد
یونیسف: افغانستان بیشترین شمار کودکان مبتلا به سوءتغذیه در جنوب آسیا را دارد - اسپوتنیک افغانستان  , 1920, 24.07.2022
Telegram
با گسترش دامنه فقر و گرسنگی در کشور، بیماری سوءتغذیه کودکان در هرات پنجاه درصد نسبت به سال گذشته افزایش یافته است.
به گزارش اسپوتنیک به نقل از طلوع نیوز، بیشتر از دو هزار کودک مبتلا به سوءتغذیه در شش ماه گذشته در شفاخانه ویژه کودکان که مسوولیت آن را داکتران بدون مرز به عهده دارند، در هرات بستر شده اند.
جافیت نیونزیما، مسوول شفاخانه کودکان داکتران بی مرز در هرات، گفت: "در یک ماه گذشته ما 374 کودک را در بخش سوءتغذیه بستر کرده‌ایم، اما در ماه پیشتر ما 200 کودک دچار به سوءتغذیه را بستری کردیم. ما در شفاخانه 86 بستر داریم، اما اکنون بیشتر از 120 کودک در شفاخانه بستر استند. این نشان می‌دهد که شمار بیماران ما زیاد و همچنان رو به افزایش است".
مادرانی که هیچ چاره‌ای جز نگاه کردن و تحمل درد بیماری کودکان شان را ندارند، می‌گویند که کودکان شان در نتیجه ناداری و گرسنگی به سوءتغذیه مبتلا شده اند.
فاطمه، مادر کودک مبتلا به سوءتغذیه، گفت: "وضعیت کودک‌ام از اول خیلی خراب بود، حال وضعیت شان بهتر شده، هیچ نفس کشیده نمی‌توانست، اما حال وضعیت شان بهتر شده است".
برخی از کودکان مبتلا به سوءتغذیه به علت شدت مریضی جان‌های خود را از دست داده اند، اما مسوولان آمار دقیق قربانیان را اعلام نمی‌کنند.
کودکان مبتلا به سوء‌تغذیه از بخش‌های مختلف حوزه غرب به این شفاخانه آورده می‌شوند.
گسترش بیماری سوءتغذیه در میان کودکان هم زمان با اوج گرفتن بحران اقتصادی در افغانستان نگران کننده گفته می‌شود.
زاهد خالد، داکتر شفاخانه کودکان داکتران بی مرز در هرات می‌گوید: "در ماه‌های جون و جولای بیماران ما بیشتر می‌شود، که علت آن هم اسهالات است و همچنان در ماه‌های جنوری و فبروری که زمستان می‌باشد، دوباره به اوج می‌رسد، چون در او زمان سینه‌بغل های شدید می‌داشته باشیم".
Опасность проблемы недоедания для афганских детей - اسپوتنیک افغانستان  , 1920, 28.05.2022
خطر سوء تغذیه کودکان در افغانستان؛ یونسف گفت بیش از 1 میلیون کودک در خطر قرار دارند
صندوق پشتیبانی از کودکان سازمان ملل متحد یا یونیسف به تازه‌گی اعلام کرده است که سیزده میلیون کودک افغان به کمک‌های فوری نیاز دارند. به گفته این سازمان، سه میلیون کودک افغان به سوءتغذیه مبتلا شده اند که اگر کمک‌های فوری صورت نگیرد، ممکن یک میلیون تن آنان جان‌های شان را از دست بدهند.
این نهاد سازمان ملل افزوده است که بحران اقتصادی، گرسنگی و ناداری در افغانستان به طور مستقیم کودکان را در معرض خطر قرار داده است.
نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала