اعتراف بولتون به طراحی کودتاهای جهانی

© AP Photo / Cliff Owen / بازی بزرگ ابرقدرت ها آغاز گردیده و چین در آن برنده میشود
بازی بزرگ ابرقدرت ها آغاز گردیده و چین در آن برنده میشود - اسپوتنیک افغانستان  , 1920, 13.07.2022
Telegram
مشاور امنیت ملی ترامپ اعتراف کرده است که در کمک به پیشبرد بسیاری از کودتاها در جهان نقش داشته است.
به گزارش اسپوتنیک به نقل از فارس، "جان بولتون" مشاور امنیت ملی آمریکا در دوران ریاست‌جمهوری "دونالد ترامپ" به تلاش برای کودتاهای زیادی در کشورهای جهان کمک کرده است.
خبرگزاری رویترز در این خصوص گزارش کرد، "جان بولتون" سفیر سابق ایالات متحده در سازمان ملل متحد و مشاور سابق امنیت ملی کاخ سفید، روز گذشته (سه شنبه) گفت که به طراحی کودتا در کشورهای خارجی کمک کرده است.
بولتون این اظهارات را پس از جلسه استماع کنگره در مورد حمله 6 جنوری 2021 طرفداران ترامپ به ساختمان کنگره ایالات متحده به شبکه سی ان ان بیان کرد.
قانون‌گذاران این هیئت استماع کنگره روز سه‌شنبه، "دونالد ترامپ" رئیس‌جمهور سابق ایالات متحده را به تحریک خشونت در آخرین تلاش برای ماندن در قدرت پس از شکست در انتخابات 2020 متهم کردند.
با این حال، بولتون در گفت‌وگو با "جیک تاپر" مجری شبکه سی‌ان‌ان گفت که ترامپ به اندازه کافی صلاحیت ندارد که "کودتای با دقت برنامه‌ریزی‌شده" را انجام دهد.
بازی بزرگ ابرقدرت ها آغاز گردیده و چین در آن برنده میشود - اسپوتنیک افغانستان  , 1920, 15.06.2022
جان بولتون: جاگزین طالبان، پشتیبانی از جبهه‌های مقاومت در افغانستان است
بولتون در ادامه اضافه کرد: "به عنوان کسی که به برنامه‌ریزی کودتا کمک کرده است - نه در این جا همانطور که می‌دانید در مکان‌های دیگر- این اقدام (کودتا) کار زیادی می‌طلبد و این کاری نیست که او (ترامپ) انجام داده باشد".
تاپر در ادامه از بولتون درباره جزئیات کودتاها سؤال پرسید و بولتون قبل از آن که به ونزوئلا اشاره کند، گفت: "من وارد جزئیات نمی شوم. معلوم شد که موفقیت آمیز نبود. نه این که ما اقدامات زیادی در این راستا انجام دادیم بلکه شاهد آن چه که برای یک اپوزیسیون برای تلاش برای سرنگونی یک رئیس‌جمهور غیرقانونی انتخاب شده انجام شد، بودیم و آن‌ها شکست خوردند".
طبق گزارش رویترز، در سال 2019، بولتون به عنوان مشاور امنیت ملی کاخ سفید علناً ​​از درخواست "خوان گوایدو" رئیس‌جمهور خودخوانده ونزوئلا برای حمایت از تلاش ارتش برای برکناری نیکلاس مادورو حمایت کرد و استدلال کرد که انتخاب مجدد مادورو غیرقانونی است اما در نهایت مادورو در قدرت باقی ماند.
طبق این گزارش، بسیاری از کارشناسان سیاست خارجی در طول سال‌ها از تاریخ مداخلات واشنگتن در کشورهای دیگر، از نقش این کشور در سرنگونی "محمد مصدق" نخست‌وزیر ملی‌گرای وقت ایران در سال 1953 و جنگ ویتنام گرفته تا تهاجم این قرن به عراق و افغانستان، انتقاد کرده‌اند اما برای مقامات آمریکایی بسیار غیرعادی است که آشکارا نقش خود را در دامن زدن به ناآرامی در کشورهای خارجی تصدیق کنند.
نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала