مرکز خبرنگاران: دست‌کم چهار خبرنگار هم اکنون در زندان طالبان هستند

© Photo / Government Media and Information CenterАфганские СМИ
Афганские СМИ - اسپوتنیک افغانستان  , 1920, 09.07.2022
Telegram
مرکز خبرنگاران افغانستان امروز در پیامی به مناسبت عید قربان خبر داد که شماری از خبرنگاران همچنان در زندان طالبان هستند.
به گزارش اسپوتنیک، مرکز خبرنگاران افغانستان در پیامی به مناسبت عید قربان از طالبان خواسته است که ضمن اجرای قانون رسانه‌های همگانی که آن‌را قابل اجرا دانسته‌اند، خبرنگاران زندانی را بدون قید و شرط آزاد کنند.
به گفته‌ی این مرکز، در حال حاضر حداقل چهار خبرنگار و کارمند رسانه‌ای از جمله خالد قادری مجری سابق رادیو نوروز در هرات، میزا حسنی خبرنگار محلی و صاحب امتیاز رادیو آفتاب در ولایت دایکندی، جمال‌الدین دل‌دار مدیر مسؤل رادیو صدای گردیز در ولایت پکتیا و عبدالحنان محمدی خبرنگار پژواک در ولایت کاپیسا در زندان به‌سر می‌برند.
مرکز خبرنگاران افغانستان در عین حال از طالبان خواسته است که آزادی قبل و بعد از نشر رسانه‌ها را محترم بشمارند و محدودیت‌های شدید وضع شده در این زمینه را بردارند.
این مرکز همچنین گفته است که طالبان مطابق با قانون رسانه‌های همگانی، کمیسیون بررسی شکایات و تخلفات رسانه‌ای را دوباره فعال سازند و به هر گونه شکایت از خبرنگاران و کارمندان رسانه‌ای طریق این کمیسیون رسیدگی کنند.
پس از تسلط طالبان، خبرنگاران و رسانه‌های افغانستان نیز با محدودیت‌های گسترده مواجه شده‌اند.
براساس آخرین معلومات نهادهای مدافع رسانه‌ها و خبرنگاران، در طی نزدیک به یک سال گذشته، بیش از ۱۰۰خبرنگار و کارمند رسانه‌ای توسط طالبان بازداشت و شکنجه شده‌اند.
نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала