رایزنی مقام های هندی و ایرانی درباره افغانستان

CC BY 4.0 / Tasnim News Agency / نامه نویسندگان سرشناس شبه‌قاره هند به سازمان ملل برای رفع تحریم‌ها علیه ایران
نامه نویسندگان سرشناس شبه‌قاره هند به سازمان ملل برای رفع تحریم‌ها علیه ایران - اسپوتنیک افغانستان  , 1920, 05.07.2022
Telegram
وزارت امور خارجه هند از رایزنی مقام های هندی و ایرانی درباره پیوندهای دو جانبه و آشفتگی افغانستان خبر داد.
به گزارش اسپوتنیک به نقل از فارس، وبگاه وزارت خارجه هند روز سه شنبه (امروز) توضیحاتی درباره رایزنی تیلیفونی عضو ارشد وزارت خارجه دهلی نو با دیپلمات ارشد ایران ارائه داد.
پافشاری وزیران خارجه ایران و هند بر تشکیل دولت فراگیر در افغانستان - اسپوتنیک افغانستان  , 1920, 08.06.2022
پافشاری وزیران خارجه ایران و هند بر تشکیل دولت فراگیر در افغانستان
شری وینای کوواترا معاون وزیر خارجه هند با علی باقری معاون سیاسی وزیر امور خارجه ایران به صورت تیلیفونی گفت‌و‌گو کرد.
بنا بر اعلام وزارت خارجه هند، دو طرف "در مورد موضوعات مختلف روابط دوجانبه از جمله پیشرفت در بندر چابهار گفت‌و‌گو کردند".
به روایت این وزارتخانه، دیپلمات ارشد دهلی نو بر تعهد هند به تقویت همکاری‌های دوجانبه با ایران در رسیدگی به فرصت‌ها و چالش‌های مشترک تاکید کرد و "همچنین در مورد مسائل بین‌المللی و منطقه‌ای از جمله افغانستان گفت‌وگو کردند".
رایزنی تیلیفونی مقامات ارشد وزارت خارجه هند و ایران در شرایطی صورت گرفته که پیش از این مسئولان ارشد دهلی نو و تهران بارها درباره مسائل دوجانبه از قبیل بندر چابهار و به ویژه تحولات افغانستان رایزنی‌های مستمری داشته‌اند.
بندر چابهار ایران اغلب به عنوان بخش مهمی از دیدگاه ایندو-پاسیفیک هند دیده می‌شود. دهلی نو از سال ۲۰۰۳ در توسعه این بندر سرمایه‌گذاری کرده و این بندر راهبردی را که در دریای عمان قرار دارد به عنوان یک وزنه تعادل در برابر حضور چین در بندر گوادر در پاکستان می‌بینند.
رایزنی تیلیفونی مقام ارشد وزارت خارجه هند با همتای ایرانی در شرایطی انجام شده که فشارهای غربی‌ها علیه اقدام هند در زمینه واردات نفت و گاز روسیه ادامه دارد.
همین فشارها بود که چندی قبل واکنش تند "سوبرامانیام جایشانکار" وزیر خارجه هند را به دنبال داشت.
وزیر خارجه هند با انتقاد از غربی‌ها گفته بود: "چرا اجازه نمی‌دهند نفت ایران و ونزوئلا وارد بازار شود؟ آن‌ها به هر منبع نفتی که ما داریم، فشار وارد کرده‌اند و می‌گویند شما نباید به بازار بروید و بهترین معامله را برای مردم خود دریافت کنید. این رویکردی منصفانه نیست"
نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала