کودکان آواره بلخاب در حال تلف شدن در کوه ها

© https://twitter.comبلخاب
بلخاب - اسپوتنیک افغانستان  , 1920, 03.07.2022
Telegram
شماری از کمک رسانان رضاکار از تلف شدن کودکان آواره ولسوالی بلخاب در کوه ها خبر می داده اند.
به گزارش اسپوتنیک به نقل از هشت صبح، شماری از کمک رسانان رضاکار که از چهار روز به این سو برای کمک به آوارگان جنگ بلخاب به ساحات دوردست و دشوارگذر رفته‌اند، نگران تلف شدن کودکان هستند.
آنان که از ساحات هزارچشمه، دزدان‌چشمه، سرسلاخ، آب‌قول، گنده‌جی، سوخته، زردسنگ، پیتاب و پودینه‌توی ولسوالی یکا‌ولنگ بامیان دیدن کرده‌اند، می‌گویند، که آوارگان بلخابی در این ساحات با مشکلات فراوانی مانند نبود غذا، سرپناه، پوشاک، کمپل، البسه و دیگر امکانات اولیه مواجه‌اند.
بلخاب - اسپوتنیک افغانستان  , 1920, 02.07.2022
جان باختن یک نوزاد در بلخاب به‌ دلیل نبود امکانات صحی
این کمک رسانان که به دلایلی نمی‌خواهند نام‌شان گرفته شود، می‌افزایند که بیشتر کودکان و پیرمردان آواره در این ساحات به دلیل سردی هوا، نبود غذا، آب آشامیدنی مناسب، سرپناه و دیگر امکانات اولیه به بیماری‌هایی چون اسهال، نفس‌تنگی، سرماخوردگی و بیماری‌های پوستی دچار شده‌اند.
یک تن از این کمک رسانان می‌گوید، که اگر کمک‌های اولیه بهداشتی و داکتر در دسترس آوارگان بلخاب قرار نگیرد، کودکان و کهن‌سالان در اثر بیماری تلف خواهند شد.
در یک نوار ویدیویی که از یک زن آواره بلخابی در شبکه‌های اجتماعی نشر شده، او نیز می‌گوید، که شوهرش کشته شده و کودکانش در مسیر راه به دلیل نبود غذا و سرپناه تلف شده‌اند.
این زن آواره اکنون خودش به تنهایی به کوه‌ها پناه‌ برده و از سازمان‌های امداد‌رسان می‌خواهد، که برای نجات او و دیگر آوارگان در خطر تلف شدن، کمک‌های فوری بشردوستانه ارسال کنند.
دو روز پیش نیز منابع محلی تایید کرده بودند، که یک زن باردار آواره که در کوه زایمان کرده است، نوزادش به دلیل نبود امکانات بهداشتی تلف شده و وضعیت بهداشتی خود او نیز وخیم گزارش شده است.
یادآوری می کنیم، که گروه طالبان پس از چند دوره گفت و گو با فرمانده مهدی دست به یورش با بیش از هشت هزار نفر بر این ولسوالی زدند، که پس از چند روز درگیری مرکز این ولسوالی را به تصرف خود در آوردند و پس از آن جنگجویان گروه طالبان دست به قتل عام مردم ملکی زدند و بیش از پنجاه نفر را تیرباران کردند.
نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала