خواست شورای علمای شیعه از طالبان: مردم ملکی و غیر دخیل در جنگ نباید مورد آزار و اذیت قرار گیرند

© Photo / Facebook account of aytmohseniشورای علمای شعیه افغانستان
شورای علمای شعیه افغانستان - اسپوتنیک افغانستان  , 1920, 26.06.2022
Telegram
خواست شورای علمای شیعه افغانستان تاکید دارند که جنگ ویرانگر است و به هیچ دلیلی به نفع کشور وملت نمی باشد و مردم را متضرر می سازد؛ لذا از طرفین منازعه می خواهیم که هر چه عاجل تر به نبرد های مسلحانه نقطه پایان گذاشته، منازعات و مسایل مورد اختلاف شان را از طریق گفتگو حل و فصل نمایند.
به گزارش اسپوتنیک، هم‌زمان با شدت‌گرفتن جنگ در ولسوالی بلخاب ولایت سرپل، شورای علمای شیعه‌ی افغانستان با نشر اعلامیه‌ای، تأکید کرده که مردم ملکی و غیر دخیل در جنگ بلخاب نباید مورد آزار و اذیت قرار بگیرند.
در اعلامیه‌ای آمده است که انتظار می‌رفت با به قدرت‌رسیدن طالبان، بی‌نظمی‌ها و جنگ‌ها خاتمه پیدا کند؛ اما دیده می‌شود که شعله‌های جنگ در مناطق دیگر از نو در حال سر برآوردن است.
قاری فصیح الدین لوی درستیز طالبان - اسپوتنیک افغانستان  , 1920, 26.06.2022
منبع: لوی درستیز طالبان در جنگ بلخاب زخمی شده است
اعلامیه می افزاید: "از مدتی به این‌سو، نشانه‌های بروز خشونت در ولسوالی بلخاب ولایت سرپل قابل تحلیل بوده و تشویش‌هایی را به وجود آورده بود، لذا در اثر در خواست علما و طلاب بلخاب از شورای علمای شیعه افغانستان مبنی بر تلاش در راستای جلو گیری از جنگ در بلخاب این شورا هیئتی را برگزید."
شورای علمای شیعه در ادامه، تأکید کرده که طرف‌های جنگ در بلخاب نباید جان، مال، آبرو و ناموس مردم ملکی را به خطر مواجه کنند.
در اعلامیه، آمده است که افرادی که صحنه‌ی جنگ را ترک کرده‌اند، نباید مورد تعقیب قرار بگیرند و با اسیران جنگی نیز، با مهربانی برخورد صورت بگیرد.
این شورا، گفته است: "معضله بلخاب، نشأت گرفته از نارضایتی مولوی مهدی است که سال‌ها به عنوان یک قمندان در کنار نیروهای امارت اسلامی رزمیده است و اینک می‌گوید که خواستار جایگاه حقوقی و سیاسی مردم خویش است؛ بنابر این معضله باید به گونه‌ای درون‌امارتی حل شود."
در اعلامیه، آمده است که مردم ملکی و غیر دخیل در جنگ نباید مورد آزار و اذیت قرار گیرند. آن‌عده مردمی که از ترس و جنگ خانه‌های خویش را ترک کرده اند، زمینه بر گشت مطمئن و آرام آن‌ها به خانه‌های شان فراهم شود.
قابل ذکر است که در تازه ترین رویداد طالبان در سومین روز جنگ در ولسوالی بلخاب، هفت غیرنظامی را در این ولسوالی تیرباران کرده‌اند.
نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала