طالبان در فکر مدرسه سازی جهادی، مردم در حال مردن از گرسنگی

© @https://twitter.comپرچم طالبان
پرچم طالبان - اسپوتنیک افغانستان  , 1920, 19.06.2022
Telegram
گروه طالبان همه ای تمرکز شان در حالی روی ساخت مدرسه های جهادی است، که مردم از گرسنگی در حال مردن است.
به گزارش اسپوتنیک به نقل از صبح کابل، رهبری گروه طالبان حکم داده که رییس مدرسه، 25 هزار افغانی، ناظم مدرسه، 20 هزار افغانی، دو نفر راننده، 15 هزار افغانی، دو نفر آشپز، 15 هزار افغانی و دو نفر نانپز 15 هزار افغانی معاش داشته باشند.
در حالی که با گذشت هر روز، مشکلات اقتصادی شهروندان افغانستان گسترده‌تر می‌شود؛ اما طالبان همه‌ی تمرکز شان روی ساخت مدرسه های جهادی و وضع محدودیت بر چگونگی پوشش زنان و دختران کشور است.
Медицинский работник отмечает дверь дома после введения капель вакцины в Кабуле - اسپوتنیک افغانستان  , 1920, 19.06.2022
طالبان بیش از 150پنجشیری را در کابل بازداشت کردند
به تازگی رهبری طالبان حکمی را درباره تشکیل و هزینه‌ی مدرسه های جهادی در افغانستان صادر کرده است. در نسخه‌ای از این فرمان آمده است، که همه‌ی مدرسه های دینی باید مطابق نصاب طالبان، آموزش بدهند.
بر اساس این حکم، هر مدرسه جهادی باید ده نفر استاد داشته باشد که شامل سه نفر شیخ‌الحدیث، سه نفر "موقوف علیه"، سه نفر استاد فنون و یک نفر دیگر استاد دارالحفاظ می‌باشد.
در این حکم برای سه نفر شیخ الحدیث، هر کدام ۲۵ هزار افغانی، سه نفر موقوف علیه، هر کدام ۲۰ هزار، سه نفر استاد فنون هر کدام ۱۵هزار افغانی و استاد دارالحفاظ نیز، ۲۰ هزار افغانی معاش تعیین شده است.
همین‌گونه برای هر مدرسه جهادی، هشت نفر خادم در نظر گرفته شده است که شامل رییس مدرسه، ناظم مدرسه، رانندگان، آشپز و نانوا می‌شود.
رهبری طالبان حکم داده که رییس مدرسه، ۲۵ هزار افغانی، ناظم مدرسه، ۲۰ هزار افغانی، دو نفر راننده، ۱۵ هزار افغانی، دو نفر آشپز، ۱۵ هزار افغانی و دو نفر نانوا ۱۵ هزار افغانی معاش داشته باشند.
در ماده‌ی اخیر این حکم نیز، آمده است که هر مدرسه، باید برای ۵۰۰ تا هزار نفر لیلیه داشته باشد که اعاشه هر کدام شان، روزانه یک ۱۵۰ افغانی تعیین شده است.
این حکم در حالی از سوی رهبری طالبان صادر می‌شود که فقر و بی‌کاری در گوشه‌گوشه افغانستان گسترش یافته است. بسیاری از خانواده‌ها به دلیل سیرکردن شکم فرزندانش، اعضای بدن خود را می‌فروشند. شماری حتا حاضر به فروش یکی یا دو کودک شان شده تا سایر آن‌ها از گرسنگی نجات پیدا کنند.
با این حال، طالبان در نه ماه گذشته، مهم‌ترین سرگرمی شان، وضع محدودیت بر زندگی زنان و دختران افغانستان بوده است. این گروه دختران بالاتر از صنف ششم را اجازه‌ی رفتن به مکتب نداده اند. در کنار آن، تقریبا همه‌ی ارگان‌های دولتی خالی از کارمندان زن شده است.
نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала