محقق: لشکرکشی طالبان به بلخاب به معنای جنگ با مردم هزاره انگاشته خواهد شد

© Sputnik / Zakarya Safariمحمد محقق، مشاور رییس جمهوری اسلامی افغانستان
محمد محقق، مشاور رییس جمهوری اسلامی افغانستان - اسپوتنیک افغانستان  , 1920, 15.06.2022
Telegram
پس از ناسازگاری تنها فرمانده هزاره ای گروه طالبان با این گروه، اکنون این گروه در تلاش از بین بردن این فرمانده به هرروش که شده روی آورده است.
به گزارش اسپوتنیک، محمد محقق رهبر حزب وحدت اسلامی مردم افغانستان در برگه رخنامه اش نوشته است، که گروه طالبان در امر پذیرفتن قوم ها و مذهب ها و حزب ها غیر از خود جدی نیستند و در تلاش تشکیل حکومت تک‌قومی و تک‌حزبی و تصفیه فزیکی قوم ها و حزب ها استند.
او در رخنامه اش به تنش‌های پسین میان طالبان و مولوی مهدی مجاهد، یگانه‌ فرمانده‌ هزاره‌تبار این گروه در بلخاب واکنش نشان داده است.
پاسخ رد مهدی مجاهد به پیشنهاد هیات طالبان/ به جای من به دانش آموختگان هزاره و شیعه سهم بدهید - اسپوتنیک افغانستان  , 1920, 11.06.2022
پاسخ رد مهدی مجاهد به پیشنهاد هیات طالبان/ به جای من به دانش آموختگان هزاره و شیعه سهم بدهید
او افزوده است، که گروه طالبان نیروهای شان برای لشکرکشی به بلخاب در چهار جهت جابه‌جا کرده‌اند.
او نوشته است: "مولوی مهدی، طالب پیشینه دار در مبارزه در کنار طالبان از حکومت یک‌جانبه طالبان آزرده شده و خانه‌نشینی را اختیار کرده؛ ولی بارها گفته که من با طالبان جنگ ندارم؛ اما این که در حکومت طالبان کار نمی‌کنم به دلیل این است که مردم هزاره و تشیع در حکومت طالبان سهیم نیستند".
محمد محقق در ادامه پیامش نوشته است، که حتا اقوام اختیار حرف‌زدن و خانه‌نشستن خود را در حکومت طالبان ندارند.
با این حال او، تأکید کرده که طالبان باید مشکلات داخلی شان با تنها فرمانده‌ی هزاره که در صفوف شان بوده را از طریق گفت‌وگو حل کنند و کار به جنگ نکشاند.
او افزوده است: "لشکرکشی بالای بلخاب که در صورت وقوع درگیری طبعا وقوع فاجعه متصور است، به معنای جنگ با مردم هزاره تلقی خواهد شد و سراسر مناطق هزاره‌نشین از این قضیه متأثر خواهد گردید و به نفع هیچ طرف نخواهد بود".
به گفته‌ی رهبر حزب وحدت اسلامی مردم افغانستان، طالبان در امر پذیرفتن اقوام و مذاهب و احزاب غیر از خود جدی نیستند و در تلاش تشکیل حکومت تک‌قومی و تک‌حزبی و تصفیه فزیکی اقوام و احزاب استند.
آقای محقق خاطر نشان کرده است: "جنگ دوام‌دار توأم با کشتار غیرنظامیان در پنجشیر و بغلان در برابر تاجیک‌ها، برخورد خشونت‌بار قومی در ولایت تخار در مقابل ازبیک‌ها، کمین‌گیری در مقابل فرمانده مشهور اوزبیک‌تبار قاری صلاح‌الدین در فاریاب نشان‌دهنده عزم طالبان برای تصفیه‌های قومی است".
پیش از این، گزارش‌هایی نشر شده که طالبان برای دستگیری مولوی مهدی به سمنگان نیرو فرستاده‌اند و بیش از ۵۰۰ تن از افراد طالبان در حال آماده‌باش استند و قرار است از چندین استقامت برای بازداشت مولوی مهدی دست به کار شوند.
یادآوری می کنیم، که مولوی مهدی بیش از ده سال در کنار گروه طالبان بر ضد حکومت پیشین افغانستان جنگیده است و تنها فرمانده هزار تبار این گروه به شمار می رود و اکنون او به خاطر بی عدالتی از سران این گروه رنجیده و اکنون آهنگ جدایی از این گروه را نواخته و گروه طالبان در تلاش به دام انداختن او به هر روش تاکنون رو آورده است تا او را فریب داده و به کابل بیاورد و او اسیر خانگی یا از بین ببرد.
نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала