گزارش های ضد و نقیض از توقف آموزش فقه جعفری در دانشگاه بامیان

© Sputnik / Z. Safari«صلصال» و «شمامه» تندیس‌های بامیان و برگرفته از فرهنگ و آیین بودایی در افغانستان بودند که توسط طالبان با خاک یکسان شد.
«صلصال» و «شمامه» تندیس‌های بامیان و برگرفته از فرهنگ و آیین بودایی در افغانستان بودند که توسط طالبان با خاک یکسان شد. - اسپوتنیک افغانستان  , 1920, 14.06.2022
Telegram
شش سال از تاسیس دیپارتمنت فقه جعفری در دانشگاه بامیان می‌گذرد؛ اما شماری از دانشجویان این رشته می‌گویند که تدریس فقه جعفری اخیراً متوقف شده و به جای آن، فقه حنفی تدریس می‌شود. رییس دانشگاه بامیان اما می‌گوید که دیپارتمنت فقه جعفری همچنان فعال است و تغییری ایجاد نشده‌است.
به گزارش اسپوتنیک به نقل از آوا، کریم (نام مستعار)؛ از دانشجویان دیپارتمنت فقه جعفری در دانشگاه بامیان می‌گوید: سه سال است که رشته فقه جعفری را در این دانشگاه سپری کرده و در آغاز سال چهارم به یکباره‌ تدریس فقه جعفری متوقف شده و به جای آن فقه حنفی آموزش داده می شود.

او گفت: "ما با فقه حنفی هیچگونه مشکلی نداریم؛ اما ورود یکباره‌ و ناگهانی به این رشته و توقف رشته‌ای که سه سال در آن تحصیل کرده‌ایم کار را برای ما سخت کرده است".
ساخت شاخه دانشگاه بین الملل آسیای میانه آقا خان در بامیان - اسپوتنیک افغانستان  , 1920, 16.12.2018
ساخت شاخه دانشگاه بین المللی آسیای میانه آقا خان در بامیان

شماری از دانشجویان این دیپارتمنت می‌گویند: در حالی که قرار بود دومین دور فراغت دانشجویان دیپارتمنت فقه جعفری در پایان امسال برگزار شود، فعالیت این رشته در دانشگاه بامیان از سوی ریاست دانشکده شرعیات متوقف شده است.

این در حالی است که در سال ۱۳۹۷ مکتوبی با شماره ۲۵۸۹ از سوی وزارت تحصیلات عالی عنوانی ریاست دانشگاه بامیان ارسال شده که در آن از مسئولان این دانشگاه خواسته شده است که دیپارتمنت فقه جعفری در دانشگاه بامیان ایجاد کنند.

دانشجویان این دیپارتمنت سال گذشته اولین دوره فراغت شان را جشن گرفتند؛ اما امسال تعدادی از دانشجویان این دیپارتمنت می‌گویند ریاست دانشکده شرعیات دانشگاه بامیان، تدریس فقه جعفری در این دانشکده را متوقف کرده است.

پاسخ ریاست دانشگاه بامیان
در همین حال، مسئولان ریاست دانشگاه بامیان توقف تدریس فقه جعفری را رد کرده، ‌می‌گویند دانشگاه بامیان روش درسی سال‌های قبل را دنبال می‌کند.

محمد سالم فیضی؛ رییس دانشگاه بامیان گفت: "هنوز هم در دانشگاه بامیان همان متد سال‌های قبل تدریس می‌شود و تنها تغییراتی که آمده است، مضمون ثقافت اسلامی در تمام دیپارتمنت ها به چهار کریدت افزایش یافته که با استقبال زیادی از سوی دانشجویان همراه بوده است".

دانشجویان این رشته اما می‌گویند که تدریس فقه جعفری عملا در دانشگاه بامیان متوقف شده و آنان از حکومت می‌خواهند تا روند تدریس فقه جعفری در چارچوب دانشکده شرعیات را دوباره آغاز کند.

این در حالی است که برخی منابع تأیید کرده اند، که هیچ مکتوب یا دستوری از سوی وزارت تحصیلات عالی امارت اسلامی برای متوقف کردن فعالیت دیپارتمنت فقه جعفری در دانشگاه های بامیان و دایکندی نیامده و رییس دانشکده شرعیات و بعد رییس دانشگاه بامیان به صورت خودسرانه می خواهند تدریس مضامین فقه جعفری را متوقف کنند.
نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала