اوج‌گیری دوباره نا سازگاری میان طالبان ازبیک و پشتون در فاریاب

© Photoفاریاب
فاریاب  - اسپوتنیک افغانستان  , 1920, 14.06.2022
Telegram
معاون وزارت دفاع و فرمانده قدرتمند پشتون‌تبار طالبان به فاریاب رفته تا نا سازگاری را با طالبان ازبیک حل کند.
به گزارش اسپوتنیک به نقل از ایندیپندنت فارسی، تنش‌ها میان قاری صلاح‌الدین ایوبی، معاون وزارت احیا و انکشاف دهات، مولوی مخدوم عالم ربانی و چند فرمانده دیگر ازبیک‌تبار طالبان با فرماندهان پشتون‌تبار این گروه، بار دیگر بالا گرفته است. یک منبع آگاه در فاریاب گفت: از چند هفته پیش به این‎‌ سو، قاری صلاح‌الدین ایوبی محل کارش را در کابل ترک کرده است و در زادگاهش، روستای میرشادی در ولسوالی المار ولایت فاریاب زندگی می‌کند.
فاریاب  - اسپوتنیک افغانستان  , 1920, 14.01.2022
اعتراضات در فاریاب؛ یک نیروی طالبان پشتون‌تبار کشته شد
به گفته این منبع آگاه، روز جمعه ۲۰ جوزا، پس از درگیری لفظی میان قاری صلاح‌الدین ایوبی و یکی از فرماندهان پشتون‌تبار طالبان در فاریاب، افراد مسلح دو طرف قصد درگیری داشتند که با میانجگری متنفذان قومی از آن جلوگیری شده است.این منبع آگاه افزود، که قاری صلاح‌الدین و مخدوم عالم ربانی از کارکرد رهبری طالبان ناراضی‌اند و از سهمی که برایشان در چهارچوب دولت طالبان در نظر گرفته شده است، شکایت دارند. مخدوم عالم ربانی، فرمانده قدرتمند ازبیک در فاریاب و از متحدان قاری صلاح‌الدین ایوبی، در ماه جدی سال گذشته به اتهام آدم‌ربایی بازداشت و در اواخر ماه حمل آزاد شد. بازداشت مخدوم عالم، باعث اعتراض‌های گسترده ازبک‌ها در فاریاب شد، اما گردان انتحاری و واحدهای ویژه طالبان این اعتراض‌ها را مهار کردند.بیشتر بخوانید

اکنون با گذشت چند ماه از اعتراض‌های ازبیک‌ها در فاریاب، تنش میان فرماندهان ازبیک و پشتون در گروه طالبان باری دیگر افزایش یافته است. منبع آگاه در فاریاب گفت ملا فاضل مظلوم، معاون وزارت دفاع طالبان، برای مهار تجمع‌های اعتراضی و کسب رضایت قاری صلاح‌الدین، مخدوم عالم و همراهانشان، به فاریاب سفر کردند و اکنون در مرکز شهر میمنه به‌ سر می‌برد.فاضل مظلوم که در رده رهبری طالبان فردی آشنا با جغرافیا و ساکنان شمال افغانستان به نظر می‌رسد، در چند روز گذشته، دو بار با قاری صلاح‌الدین صحبت و تلاش کرد که رضایت او را برای برگشت به کابل و حضور در محل کارش جلب کند. اما قاری صلاح‌الدین پیشنهادهای معاون وزارت دفاع طالبان را رد کرد و گفت ترجیح می‌دهد در زادگاهش بماند و بدون مسند دولتی به زندگی ادامه دهد.به گفته منابع آگاه محلی در شهر میمنه، پس از آنکه تلاش‌های فاضل مظلوم برای کسب رضایت فرماندهان ناراضی ازبیک بی‌نتیجه ماند، واحدهای نظامی بیشتری در شهر میمنه مستقر شده‌اند و نگرانی از درگیری نظامی میان دو طرف که ازبک‌ها و پشتون‎‌هایند، افزایش یافته است.قاری صلاح‌الدین ایوبی، یکی از چند فرمانده ارشد طالبان در شمال است که روز ۱۵ اگوست و ساعاتی پس از فرار اشرف غنی از کابل، کاخ ریاست‌جمهوری افغانستان را تصرف کرد. قاری صلاح‌الدین در همان روز، خانه مجلل عبدالرشید دوستم را نیز در ناحیه شیرپور کابل تصرف و همه امکانات از جمله خودروهای زرهی، تجهیزات نظامی و همه امکانات آن را تصاحب کرد. شبکه تلویزیونی آیینه که عبدالرشید دوستم آن را اداره می‌کرد نیز به تصرف قاری صلاح‌الدین درآمد و او تلاش کرد با استفاده از این شبکه برای خودش تبلیغاتی به راه بیندازد، اما به‌دلیل نبود بودجه، این شبکه بیش از یک هفته نتوانست تحت اداره قاری صلاح‌الدین به کارش ادامه دهد.یک منبع آگاه نزدیک به قاری صلاح‌الدین به ایندیپندنت فارسی گفت یکی از دلایل بروز اختلاف‌ها میان قاری صلاح‌الدین و فرماندهان پشتون‌تبار، اقدام صلاح‌الدین به تصرف خانه و امکانات عبدالرشید دوستم است. برخی مقام‌های پشتون در رده رهبری طالبان، صلاح‌الدین را متهم کردند که با عبدالرشید دوستم رابطه دارد و برای حفاظت از خانه و اموالش آن‌ها را به تصاحب خود درآورده است.تنش میان طالبان ازبیک و پشتون، در حالی در فاریاب بالا گرفته است که مولوی مهدی مجاهد، تنها فرمانده هزاره طالبان، در روزهای اخیر راهش را از این گروه جدا کرد و اکنون با نیروهای مسلح تحت امرش، در زادگاهش، بلخاب، به سر می‌برد. طالبان تلاش می‌کنند با اعزام نیرو به بلخاب مولوی مهدی را سرکوب و در عین حال از وقوع درگیری و افزایش نارضایتی میان فرماندهان ازبیک جلوگیری کنند.
نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала