کشف انفجار رادیویی مرموز در فاصله 3 میلیارد سال نوری از زمین

© Flickr / Steve DormanParkes Radio Telescope
Parkes Radio Telescope - اسپوتنیک افغانستان  , 1920, 11.06.2022
Telegram
ستاره شناسان چینی از کشف یک سیگنال رادیویی خبر داده‌اند که ظاهراً از کهکشانی با فاصله 3 میلیارد سال نوری نسبت به زمین، ایجاد شده است.
به گزارش اسپوتنیک به نقل از دیجیاتو، هرچند منشا این سیگنال هنوز مشخص نشده، اما محققان اعتقاد دارند که می‌تواند به حیات بیگانگان و فضایی ها در کهکشان‌های دیگر ارتباط داشته باشد.
طبق گزارش‌های منتشر شده، دانشمندان در چین با استفاده از تلسکوپ کروی با دیافراگم پانصد متری (FAST) که از آن به عنوان بزرگ‌ترین تلسکوپ رادیویی جهان یاد می‌شود، یک انفجار رادیویی سریع فعال (FRB) را شناسایی کرده‌اند که می‌تواند پیامی از سوی بیگانگان باشد. طبق گزارش گلوبال تایمز، این سیگنال جدید که اولین بار سال 2019 کشف شده، FRB190520B نام دارد و در یک کهکشان کوتوله شناسایی شده است.
انفجارهای رادیویی سریع، فلاش‌ها و جرقه‌های بسیار کوتاهی از فرکانس رادیویی هستند که بیش از چند میلی ثانیه طول نمی‌کند. FRB دیگری که FRB121102A نام دارد نیز در سال 2016 توسط تلسکوپ رادیویی آرسیبو (Arecibo) شناسایی شده بود. هرچند منشا اصلی آن‌ها نامشخص است، اما محققان از این انفجارها به عنوان نشانه‌ای از زندگی بیگانه یاد کرده‌اند.
انفجار جدید یا همان FRB190520B در بین تمام FRB ها دارای بیشترین میزان چگالی الکترون محیطی است و همچنین به گفته محققان، رفتارهای انفجاری قابل اعتمادی را نشان می‌دهد. همچنین آن‌ها در طول 24 ثانیه اولیه آن، چهار انفجار را شناسایی کرده‌اند.
Художественное изображение быстрых радиовсплесков в космосе - اسپوتنیک افغانستان  , 1920, 20.04.2022
شناسایی علت انفجارهای رادیویی سریع در فضا
محقق اصلی این پژوهش که "لی دی" نام دارد توضیح می‌دهد: "تصویر می‌کنیم که FRB121102A و FRB190520B مرحله اولیه یک دسته‌ای از FRB های در حال تکامل است. احتمالا تا چند سال آینده، توصیف معقولانه‌ای درباره منشا و تکامل FRB ها به دست خواهد آمد".
لی در ادامه توضیح می‌دهد که نجوم یک کار مشترک برای تمام بشر است و تلسکوپ FAST توسط دانشمندان بین‌المللی از مناطقی مانند ایالات متحده، اروپا و استرالیا مورد استفاده قرار می‌گیرد.
نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала