دادخواهی خبرنگاران افغانستانی از دولت انگلیس

© کسراثبت 375 مورد خشونت علیه خبرنگاران در ده ماه گذشته
ثبت 375 مورد خشونت علیه خبرنگاران در ده ماه گذشته - اسپوتنیک افغانستان  , 1920, 29.05.2022
Telegram
گروهی از خبرنگاران افغانستانی که سالها از نزدیک با رسانه‌های انگلیسی همکاری داشته اند، با اشاره به وعده های دولت این کشور در خصوص اسکان آنها در انگلیس از این کشور شکایت کردند.
به گزارش اسپوتنیک به نقل از ایرنا، روزنامه ای گاردین انگلیس نوشته است، که از زمان به قدرت رسیدن طالبان در ماه اگوست سال گذشته در افغانستان ۸ خبرنگار افغانستانی که سالها از نزدیک برای رسانه های انگلیس کار می کردند درخصوص خلف وعده دولت این کشور درباره اسکان آنها شکایت قانونی مطرح کردند.
خبرنگار - اسپوتنیک افغانستان  , 1920, 19.01.2022
لت و کوب معاون اتحادیه خبرنگاران غزنی از سوی طالبان
این گروه از خبرنگاران درخواست بازبینی قانونی برای ماه ها انتظار درباره پیشرفت روند اسکانشان در کشور انگلیس را در حالی تنظیم کردند که تا کنون تنها پاسخی از طریق ایمیل درمورد درخواست اقامت خود از سوی برنامه سیاست کمک و انتقال افغانستانی ها از دولت این کشور دریافت کرده اند.
این افراد در مصاحبه با رسانه ها گفتند، در حالی که برای رسانه های این کشور گزارش هایی درباره عملیات علیه طالبان، برنامه های بازسازی زیرساخت های افغانستان، حق زنان و تجارت موادمخدر می فرستاندند؛ از سوی طالبان بارها تهدید شده اند.
همزمان با آشوب تخلیه سال گذشته پناهجویان افغانستانی از کابل، دولت انگلیس اعلام کرده بود روادیدهای ویژه برای خبرنگاران و افراد خانواده شان که با رسانه های این کشور کار می کردند صادر می کند. در آن زمان "دومینیک راب" وزیر امورخارجه انگلیس گفته بود: "ما باید از خبرنگاران شجاع افغانستانی که اخبار این کشور را منتشر می کنند حمایت کنیم." همچنان دولت تاکید کرده بود اسکان افرادی که جانشان در معرض خطر است، امری ضروری می باشد.
یکی از خبرنگاران افغانستانی در مصاحبه با این روزنامه گفت، جان ما در خطر است و مرتبا پیام های تهدید آمیز از سوی طالبان دریافت می کنیم. ما مجبور شدیم برای حفظ امنیت از خانواده هایمان جدا شویم و تا سال ۲۰۲۴ برای خروج از افغانستان نمی توانیم منتظر بمانیم.
نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала