دفتر ریاست جمهوری بایدن: توافق دوحه باعث تقویت طالبان و تضعیف حکومت افغانستان شد

© Fotolia / AndreykrБелый дом в Вашингтоне
Белый дом в Вашингтоне - اسپوتنیک افغانستان  , 1920, 22.05.2022
Telegram
کاخ سفید اما گفته است که جو بایدن با در نظر داشت منافع امریکایی‌ها، همه نیروهای خود را از افغانستان خارج کرد تا به تهدید نوظهور تمرکز صورت بگیرد.
به گزارش اسپوتنیک، دفتر ریاست‌جمهوری امریکا در واکنش به گزارش اخیر بازرس ویژه‌ی امریکا در امور بازسازی افغانستان (سیگار) گفته است که دولت بایدن توافق صلحی را به میراث گرفت که در آن طالبان قدرت بیشتر به‌دست آورده‌ بودند و حکومت افغانستان را تضعیف کرده بود.
کاخ سفید اما گفته است که جو بایدن با در نظر داشت منافع امریکایی‌ها، همه نیروهای خود را از افغانستان خارج کرد تا به تهدید نوظهور تمرکز صورت بگیرد.
یک سخن‌گوی کاخ سفید به صدای امریکا گفته است که بایدن پس از رسیدن به کاخ سفید، درباره‌ی افغانستان با دو گزینه‌ی دشوار مواجه بود:‌ "تشدید جنگ افغانستان و پایان دادن به طولانی‌ترین جنگ امریکا در تاریخ این کشور."
محمد محقق همراه با هیئت طالبان در دومین نشست بین‌الافغانی در مسکو - اسپوتنیک افغانستان  , 1920, 21.05.2022
طالبان: کمیسیون تماس با شخصیت‌های افغانستان افتتاح شد
او افزوده است که گزینه‌ی نخست، زندگی بیشتر نیروهای امریکایی را در افغانستان تهدید می‌کرد و از همین‌رو‌ بایدن تصمیم دشوار را گرفت تا طولانی‌ترین جنگ ایالات متحده را پایان دهد.
سخن‌گوی کاخ سفید گفته است که اگر بایدن این جنگ را خاتمه نمی‌داد، حملات طالبان علیه نیروهای امریکایی از سر گرفته و زندگی سربازان امریکایی با خطر مواجه می‌شد.
او تصریح کرده است: "خروج قوای امریکا [از افغانستان] امنیت ملی ایالات متحده را بهبود بخشید و ما را قادر کرد تا انرژی و منابع خود را برای رسیدگی به مشکلات که در آینده متصور است، تغییر جهت بدهیم."
سخن‌گوی کاخ سفید تأکید کرده است که دولت بایدن توافق صلحی را به میراث گرفت که در آن طالبان قدرت بیشتر به دست آوردند و متحدین افغان‌ِ امریکا تضعیف شده بود.
قابل ذکر است که امریکا و طالبان در ماه فبروری سال 2020 در قطر توافق‌نامه‌ی صلح امضا کردند. در این توافق، تاریخ مشخصی برای خروج نیروهای امریکایی از افغانستان در نظر گرفته شده بود.
با آغاز خروج نیروهای امریکایی از افغانستان، پیش‌روی طالبان آغاز شد و این گروه در 15 آگوست کابل را تصرف کردند.
نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала