اتحادیه اروپا: انحلال نهادهای دولتی توسط طالبان حرکت در مسیر اشتباه است

© Sputnik / Alexey Vitvitsky /  مراجعه به بانک تصاویر واکنش اتحادیه اروپا به برنامه ایران برای غنی سازی ۶۰ درصدی اورانیوم
واکنش اتحادیه اروپا به برنامه ایران برای غنی سازی ۶۰ درصدی اورانیوم - اسپوتنیک افغانستان  , 1920, 18.05.2022
Telegram
سفیر اتحادیه‌ اروپا برای افغانستان درباره‌ی انحلال نهادهای دولتی از جمله کمیسیون حقوق بشر توسط طالبان ابراز تأسف کرده و این اقدام را حرکتی در مسیر اشتباه خوانده است.
به گزارش اسپوتنیک،حکومت سرپرست طالبان افزون بر کمیسیون‌ حقوق بشر، کمیسیون نظارت بر قانون اساسی، دبیرخانه‌های مجلس نمایندگان و مجلس سنا، شورای عالی مصالحه و شورای امنیت ملی را به‌تازگی منحل کرده است.
مقام‌های این گروه در توجیه این کار گفته که در حال حاضر به این ادارات ضرورت نیست و بودجه هم برای آن در نظر گرفته نشده است. طالبان گفته‌اند که اگر به ادارات منحل‌شده، در آینده نیاز دیده شد امکان دارد که دوباره فعال شوند.
وانت برانت، سفیر اتحادیه‌ اروپا برای افغانستان، در واکنش به این تصمیم طالبان امروز (چهارشنبه، 28 ثور) در رشته تویتی گفته است که دولت‌های قانونی حق دارند تغییراتی را در ساختار نهادها ایجاد کند، طوری که این امر پس از رأی‌گیری عمومی یا رأی‌گیری در پارلمان اتفاق می‌افتد.
رئیس وزرای طالبان - اسپوتنیک افغانستان  , 1920, 17.05.2022
طالبان 5 نهاد کلیدی از جمله کمیسیون نظارت بر اجرای قانون اساسی را منحل کردند
او افزوده است که طبق رویه خوب، مؤسسات معمولا زمانی اصلاح می‌شوند که یک مؤسسه جدید طراحی شده باشد و خلای قانونی وجود نداشته باشد.
اما به گفته‌ی وانت برانت، این کارها در زمان طالبان اتفاق نیافتاده است. او گفته است که نهادهای ملی حقوق بشر، پل ارتباطی با جهان خارج هستند ولی این پل‌ها به‌طور فزاینده‌ای در افغانستان در حال تخریب هستند.
او نوشته است: "این امر افغانستان را از حقوق و اصول مورد توافق جهانی مستثنا می‌کند و هم‌چنین برای کشوری که به‌شدت به کمک‌های غذایی و حمایت‌های بین‌المللی متکی است، عجیب است".
سفیر اتحادیه اروپا گفته است که نهادهای حقوق بشری بی‌طرف و موظف به بررسی تمام موارد نقض حقوق بشر هستند. به گفته‌ی او، کمیسیون حقوق بشر افغانستان همیشه این کار را کرده است.
او در ادامه نوشته است: "افغانستان نیاز مبرمی به وحدت ملی با حفظ کثرت‌گرایی و آشتی دارد. حرکت فعلی گامی در جهت اشتباه است." طالبان پیشتر کمیسیون‌های مستقل انتخابات و رسیدگی به شکایات انتخاباتی و وزارت‌های دولت در امور صلح و امور پارلمانی را از ساختار ادارات دولتی حذف کرده بودند.
نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала