به گلوله بستن۵۷ تن در افغانستان توسط طتالبان

© AFP 2023 / Wakil KohsarЗаключенные талибы во время их освобождения из тюрьмы Баграм, Афганистан
Заключенные талибы во время их освобождения из тюрьмы Баграм, Афганистан - اسپوتنیک افغانستان  , 1920, 16.05.2022
Telegram
طالبان بیش از ۵۷ تن را در دو هفته اخیر تیرباران کرده اند.
به گزارش اسپوتنیک به نقل از رسانه ها، دو هفته پس از عید رمضان، به موازات افزایش حمله‌های جبهه مقاومت ملی در اندراب، تخار و پنجشیر، گزارش‌های متعددی از قتل، شکنجه، تیرباران و بازداشت باشنده‌گان این مناطق به ثبت رسیده است. ویدیوها و تصاویر متعدد دال بر بدرفتاری، شکنجه و تیرباران کردن غیرنظامیان در پنجشیر، اندراب و تخار وجود دارد. روزنامه ۸صبح در این مدت چندین مورد از این تیرباران‌ها را ثبت و گزارش کرده است. طبق یک بررسی اجمالی، در دو هفته پس از عید رمضان دست‌کم ۵۷ نفر در چندین ولایت کشور تیرباران شده‌اند. متهمان درجه‌ یک تیرباران کردن این افراد، نظامیان طالبان هستند. این رقم به علت سانسوری که بر رسانه‌ها اعمال شده و محدودیت دسترسی به مناطق، ممکن است کمتر از رقم واقعی باشد. بیشتر رقم تیرباران‌ها در ولایت‌های بغلان، پنجشیر و تخار ثبت شده است. قربانیان شامل غیرنظامیان، زنان، کودکان، دانش‌آموزان، دانشجویان، دهقانان، نظامیان پیشین و اعضای جبهه مقاومت ملی هستند.
کوتل آستانه کلان ولسوالی آبشار ولایت پنجشیر - اسپوتنیک افغانستان  , 1920, 16.05.2022
طالبان در پنجشیر یک‌ پسر جوان را کشتند
جبهه مقاومت ملی مدعی است که طالبان پس از تحمل ضربات سنگین در جبهات جنگ روبه‌رو، به گروگان‌گیری غیرنظامیان و تیرباران کردن آن‌ها روی آورده‌اند. طالبان منکر درگیری‌های جبهه‌ای در کشور هستند.
گفتنی است که به‌تازه‌گی نهادهای حقوق بشری تیرباران شهروندان در ولایت‌های شمالی کشور به دست طالبان را جنایت جنگی خوانده‌اند. موضوع تیرباران شدن افراد، آواره‌گی و بازداشت و شکنجه غیرنظامیان در شمال کشور واکنش گستره را در قبال داشته است. بسیاری از چهره‌های سیاسی، جامعه جهانی و نهادهای حقوق بشری آن را مصداق جنایت جنگی خوانده و محکوم کرده‌اند. طالبان اما کشتار غیرنظامیان را "شایعه" می‌خوانند.
نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала