توجه شورای امنیت سازمان ملل به موضوع "حجاب اجباری" زنان در افغانستان

© Sputnikشورای امنیت سازمان ملل متحد
شورای امنیت سازمان ملل متحد  - اسپوتنیک افغانستان  , 1920, 11.05.2022
Telegram
شورای امنیت سازمان ملل متحد فردا پنجشنبه پیرامون فرمان دولت موقت طالبان درباره پوشاندن چهره زنان افغان در مکان های عمومی جلسه برگزار می کند.
به گزارش اسپوتنیک، در ادامه‌ی انتقادها از افزایش محدودیت علیه زنان و دختران در افغانستان توسط طالبان، قرار است شورای امنیت سازمان ملل فردا (پنج‌شنبه، 12 می) در این مورد نشست برگزار کند.
این نشست به پیشهاد نمایندگی دایمی ناروی در سازمان ملل برگزار خواهد شد.
این نمایندگی در تویتی نوشته است که هدف از برگزاری نشست فردا رسیدگی به افزایش محدودیت علیه حقوق‌بشر و آزادی‌های دختران و زنان در افغانستان است.
در این نشست دیبورا لاینز، نماینده‌ی ویژه دبیرکل سازمان ملل در افغانستان سخنرانی خواهد کرد.
وزارت امر به معروف و نهی از منکر طالبان در تازه‌ترین محدودیت، رعایت حجاب توسط زنان بالغ را "فرض و ضروری" اعلام کرده و گفته که "بهترین نوع حجاب" پوشیدن چادری است.
 گروه طالبان اعتراض زنان علیه حجاب اجباری را سرکوب کردند - اسپوتنیک افغانستان  , 1920, 10.05.2022
گروه طالبان اعتراض زنان علیه حجاب اجباری را سرکوب کردند
این وزارت گفته است که سرپرست زنان بی‌حجاب احضار، سه روز زندانی و حتا در دادگاه محاکمه و مجازات خواهند شد. این تصمیم طالبان واکنش‌های گسترده‌ای در پی داشته است.
در قانون پیشین طالبان از سال 1996 تا 2001 نیز زنان می بایست چهره خود را می پوشاندند، اجازه کار نداشتند و رفتن دختران به کتب ممنوع بود. اما پس از به قدرت رسیدن دوباره این گروه در ماه اگست سال گذشته در افغانستان، آنها وعده دادند که به حقوق زنان احترام می گذارند.
با این حال در ماه مارچ طالبان از گفته خود درباره بازگشایی مکاتب دختران سرباز زدند و اعلام کردند مکتب های دختران تا طرح برنامه هایی مطابق با قوانین اسلامی تعطیل خواهد بود.سپس روز شنبه "هیبت الله آخوندزاده" رهبر طالبان اعلام کرد اگر زنی بیرون از خانه چهره اش را نپوشاند، پدر و یا همسرش با جریمه ای از جمله اخراج از نهادهای دولتی یا محکومیت زندان مواجه خواهد شد.
بیشتر زنان در افغانستان به دلایل مذهبی حجاب دارند اما در مناطق شهری مانند کابل زنان چهره خود را نمی پوشانند.
زنان می‌گویند که در جامعه اسلامی و سنتی افغانستان زنان همیشه حجاب را رعایت کرده‌اند و حجاب "طالبانی پذیرفتنی" نیست.
نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала