افشای جزئیاتی از طرح "تفکیک جنسیتی" طالبان در دانشگاه های افغانستان

© Sputnik / Zahra Sayasاوضاع دانشگاه در افغانستان و آمد آمد طالبان؛ دانشگاه تعلیم و تربیه استاد ربانی در کابل
اوضاع دانشگاه در افغانستان و آمد آمد طالبان؛ دانشگاه تعلیم و تربیه استاد ربانی در کابل - اسپوتنیک افغانستان  , 1920, 04.05.2022
عضو شوید
گزارش ها حاکی است که بر اساس تصمیم مقام های طالبان، از هفته آینده دانشگاه‌های کشور، پس از یک وقفه 6 ماهه فعالیت خود را بر اساس "قوانین شریعت" و بر پایه "تفکیک جنسیتی" با شرایطی خاص از سر می‌گیرد.
به گزارش اسپوتنیک، به نقل از رسانه های خبری کابل، مقامات طالبان خواهان اجرای سیاست تفکیک جنسیتی در دانشگاه‌های افغانستان هستند. بر اساس قوانین جدید طالبان که از هفته آتی اجرا می‌شود، 6 روز کاری برای حضور دانشجویان دختر و پسر تقسیم می‌شود.
وزارت تحصیلات عالی افغانستان اعلام کرد، دانشگاه کابل و دانشگاه پلی‌تکنیک کابل از پیشگامان این قانون هستند. در نوبت تحصیلی زنان، هیچ دانشجوی پسری اجازه حضور در محیط دانشگاه‌ را ندارد؛ همچنین دانشجویان دختر موظف هستند که این قانون را در شیفت تحصیلی پسران رعایت کنند.
این قوانین محدود به حضور دانشجویان نیست؛ اساتید زن حق ندارند به دانشجویان پسر تدریس کنند. همچنین دانشجویان دختر از حق حضور در دپارتمان‌ها و دفتر اساتید آقایان محروم هستند.
مقامات طالبان معتقدند، تفکیک‌سازی جنسیتی محیط‌های آکادمیک، سیاستی جدید برای باز نگه داشتن درب‌های دانشگاه‌ها است. بر اساس این قوانین، دختران دانشجو می‌توانند تحت قوانین و شریعت اسلامی در دانشگاه‌ها مشغول به تحصیل شوند. مقامات طالبان تصمیم دارند با اجرای سیاست تفکیک جنسیتی، درب‌های دانشگاه را پس از وقفه‌ای 6 ماهه باز کنند.
طالبان با انتشار بیانیه‌ای درباره حضور زنان در جشن فارغ‌التحصیلی اعلام کرد، شرکت در این جشن منوط به رعایت حجاب اسلامی است؛ همچنین هیچ تصویر یا عکسی از این مراسم نباید در شبکه‌های مجازی منتشر شود. جشن فارغ‌التحصیلی دختران و پسران نیز باید به صورت مجزا و تفکیک شده برگزار شود، همچنان همراه داشتن تلفن هوشمند نیز ممنوع اعلام شده است.
تصمیم بر این است که این محدودیت‌ها برای اساتید نیز اجرا شود؛ بر اساس تصمیم این گروه، جلسات اساتید گروه‌های آموزشی باید به صورت مجزا برگزار شود. مدرسان دانشگاه‌ها حق ندارند جلسات خود را به صورت مختلط برگزار کنند. اساتید دانشگاه به این تصمیم انتقاداتی وارد کرده‌اند.
نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала