انتقاد دیدبان حقوق بشر از ساخت مدارس دینی توسط طالبان

© https://twitter.comهیدر بار، معاون مدیر بخش زنان دیدبان حقوق بشر
هیدر بار، معاون مدیر بخش زنان دیدبان حقوق بشر   - اسپوتنیک افغانستان  , 1920, 25.04.2022
Telegram
نماینده بخش زنان دیده‌بان حقوق بشر در توییتی از عملکرد نماینده‌گان کشورهای جهان در پیوند به منع آموزش دختران در افغانستان به شدت انتقاد کرده است.
به گزارش اسپوتنیک، هیدر بار، معاون مدیر بخش زنان دیدبان حقوق بشر در ادامه بسته‌ماندن مکاتب به‌روی دختران بالاتر از صنف ششم روز گذشته (24 آپریل) در توییتی گفته است که وی بارها از نماینده‌گان سازمان ملل، امریکا و‌ اروپا در رابطه به عملکردشان برای رفع مسدودیت مکاتب دخترانه در افغانستان پرسیده است، اما آنان فقط جلسه برگزار کردند و‌ عکس گرفتند.
او‌ افزوده است: "آنان ما را در سیلوها نگه داشتند، فقط جلسه زوم این‌جا و آن‌جا برگزار کردند و بعد در نظرات خالی نوشتند: صدای زنان افغان در روند صلح باید شنیده شود."
او همچنین در خصوص عملکرد طالبان گفته است که آنها نمی‌توانند برای بازگشایی مکاتب دخترانه موافقت کند؛ اما می‌توانند برای ایجاد بیش از چهار هزار مدرسه پول پیدا کنند.
به گفته وی طالبان درحالی تصمیم به ساخت مدارس دینی دارند که 95 درصد مردم افغانستان گرسنه هستند
گفتنی است که طالبان از بدو قدرت‌گیری در افغانستان، درب مکاتب را به روی دختران بستند.
به تازگی مولوی نورالله منیر، سرپرست وزارت معارف طالبان گفته است که این وزارت برنامه دارد تا در تمام ولایت‌ها و حتا در سطح ولسوالی‌ها، مدارس دینیِ معیاری بسازد.
او بر معارف دینی در کنار معارف "عصری" تأکید کرده و گفته است که دانش‌آموزان در بسیاری از مکتب‌ها هنوز از معارف اسلامی بی‌اطلاع هستند.
مولوی نورالله افزوده است که کار ساخت مدارس دینی در ولایت‌ها در روزهای آینده آغاز می‌شود و با این کار، مشکلات موجود در تربیت دینی رفع خواهد شد.
طالبان درحالی تصمیم به ساخت هزاران مدارس دینی دارند که این گروه آنچه طرح برای بازگشایی مکاتب دخترانه می‌گوید نتوانسته نهایی کند.
قرار بود مکتب‌های دخترانه پس از ماه‌ها تعطیلی، در سوم حمل سال جاری خورشیدی در سراسر کشور بازگشایی شوند؛ اما وزارت معارف طالبان در همان روز اعلام کرد که مکتب‌های متوسطه و لیسه‌ی دخترانه تا امر ثانی هم‌چنان بسته می‌مانند.
نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала