کشف پنج هزارمین سیاره فراخورشیدی

© Photo / NASAموجودیت شواهد سیارات ناپدیدشده
موجودیت شواهد سیارات ناپدیدشده  - اسپوتنیک افغانستان  , 1920, 22.03.2022
Telegram
ستاره‌شناسان طی بررسی‌های جدید خود، از کشف پنج هزارمین سیاره فراخورشیدی خبر داده‌اند.
به گزارش اسپوتنیک، به نقل از مجله "Astronomical Journal" کشف سیارات فراتر از منظومه شمسی اکنون به یک نقطه عطف بزرگ رسیده است. ستاره‌شناسان از کشف پنج هزارمین سیاره فراخورشیدی خبر داده‌اند و باور دارند که احتمالا صدها میلیارد نمونه دیگر نیز برای شناسایی باقی مانده است.
این نقطه عطف پس از تأیید گروه جدیدی متشکل از 65 سیاره فراخورشیدی مشخص شد که با کمک سیگنال‌های به دست آمده از داده‌های مأموریت دوم "تلسکوپ فضایی کپلر" (Kepler Space Telescope) مورد تایید قرار گرفت و مجموع سیارات کشف‌شده تاکنون را به 5000 مورد رساند. در میان این گروه، منظومه جدیدی متشکل از پنج سیاره کوچک وجود دارد که به دور یک ستاره کوتوله قرمز موسوم به "K2-384" می‌چرخند. بیشتر تازه واردهای دیگر، ابرزمین‌ها و مینی‌نپتون‌ها و همچنین چند نمونه به اندازه مشتری هستند.
بیش از 5000 سیاره‌ای را که تاکنون کشف شده‌اند، غول‌های گازی شبیه به مشتری و زحل، غول های یخی شبیه به نپتون و اورانوس و ابرزمین‌های سنگی را شامل می‌شوند که هیچ نمونه‌ای از آنها در منظومه شمسی وجود ندارد. سیارات زمین‌سان کوچکتر، تنها بخش کوچکی از سیارات فراخورشیدی کشف‌شده را تشکیل می‌دهند.
کشف خوشبینانه: تشعشعات مانع بوجودآمدن زندگی نمی شود - اسپوتنیک افغانستان  , 1920, 12.02.2022
کشف سیاره ‌ای که یک سال در آن 5 روز است
نخستین سیاره فراخورشیدی در سال 1992 کشف شد. سرعت اکتشاف با پرتاب تلسکوپ فضایی کپلر در سال 2009 افزایش یافت که مسئول کشف بیش از دو سوم سیارات فراخورشیدی تاییدشده است. پس از آن، تلسکوپ "تس" (TESS) در سال 2018 پرتاب شد و هنوز مشغول کشف سیارات فراخورشیدی است.
بیشتر سیاراتی که تاکنون کشف شده‌اند، از نظر کیهانی در نزدیکی ما هستند و این نشان‌دهنده تعداد بی‌شمار سیاراتی است که می‌توانند وجود داشته باشند.
"جسی کریستینسن" (Jessie Christiansen)، سرپرست علمی آرشیو سیارات فراخورشیدی ناسا گفت: از 5000 سیاره فراخورشیدی شناخته‌شده، 4900 سیاره در فاصله چند هزار سال نوری ما قرار دارند. بدین ترتیب، ممکن است که سیارات بیشتری در کهکشان ما وجود داشته باشند که هنوز آنها را پیدا نکرده‌ایم. تعداد این سیارات می‌تواند بین 100 تا 200 میلیارد مورد باشد و این حیرت‌آور است.
ماموریت‌های آینده مانند "تلسکوپ فضایی نانسی گریس رومن" (NGRST) به جستجو کمک خواهند کرد. "تلسکوپ فضایی جیمز وب" (James Webb Space Telescope) نیز به ستاره‌شناسان کمک خواهد کرد تا سیارات شناخته‌شده را با جزئیات بیشتری توصیف کنند.
نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала