جان باختن سه تن در تیراندازی جنگجویان گروه طالبان در کابل

© @https://twitter.comپرچم طالبان
پرچم طالبان - اسپوتنیک افغانستان  , 1920, 09.03.2022
Telegram
نزدیک به هفت ماه از حکومت طالبان بر افغانستان گذشت، جنگ‌جویان یک گروه کوهی که حالا به مسئولان شهری تبدیل شده‌اند، هر روز در اثر تیراندازی جان چند تن را می گیرند.
به گزارش اسپوتنیک به نقل از آماج نیوز، با آمدن حکومت طالبان در کنار ترورهای هدف‌مند، باعث شده است که شماری از شهروندان کشور در اثر بی‌پروایی، نابلدی به سیستم شهری، نابلدی به رانندگی موتر‌های مُدل بالا و موارد دیگر از سوی طالبان کُشته شوند.
در آخرین مورد امروز (چهارشنبه ۱۸ حوت) شلیک‌ نیروهای طالبان که تاهنوز معلوم نیست مربوط کدام ارگان می‌شوند، باعث جان باختن دو تن در چهارراهی برکی کابل شد. به گفته‌‌ شاهدان عینی پس‌ از ین‌که دو جوان با هم نزاع کردند و یکی اسلحه بیرون کرد، طالبان مسلح که آن‌جا حضور داشتند بالای هردو شلیک کرده و آن‌دو جان باختند، هم‌چنان در نتیجه این‌ شلیک‌ها در این مکان مزدحم باعث شد که فرد دیگر نیز شدیدأ زخمی شود و به گفته پزشکان او هم پس از ساعاتی جان باخت.
پرچم طالبان - اسپوتنیک افغانستان  , 1920, 08.03.2022
موتر جنگجویان طالبان یک مرد را در دشت‌برچی کابل زیر‌ گرفت و کُشت
نوارهای که پس ازین حادثه در اختیار آماج قرار گرفت نشان می‌داد که اقارب جان‌باخته‌گان، نفرت شان را نسبت به طالبان با فریاد ابراز می‌کنند. در ضمن به گفته‌ی شاهدان عینی، طالبان پس‌از شلیک از ساحه فرار کردند.
روز گذشته نیز یک موتر نظامی طالبان یک مرد را در دشت‌برچی کابل زیر‌ گرفت و کُشت و در دایکندی نیز چنین اتفاق پیش آمد و مردی زیر تایر موتر طالبان شده و جان باخت.
پیش از این نیز بارها از شلیک طالبان بالای موترها و کُشته‌شدن افراد غیرنظامی از سوی آن‌ها در ولایت‌های مختلف گزارش شده است. گزارش‌های این‌چنینی تنها از کابل نه بل‌که از اکثریت ولایت‌ها در اختیار رسانه‌ها قرار می‌گیرد. اما طالبان معمولن یا واکنش نشان نمی‌دهند و یا هم سوء تفاهم می‌گویند.
شهروندان کشور از بی‌پروایی، تُندخویی و بی‌توجهی نظامیان طالب در میان مردم شکایت داشته و می‌گویند که این‌ها نمی‌دانند که این‌جا کوه و دشت نیست.
جواد رحیمی، جوانی در شهر کابل می‌گوید: "وقتی به شیوه رفتار طالبان، به رانندگی شان و یا به تُندخویی شان می‌بینم، به فکر بازی کمپیوتری "جی‌تی‌ای" می‌افتم که هرچه دوست داری و هرچی می‌کنی آزادی. دلت بالای کسی شلیک می‌کنی و یا زیر موتر می‌گیری".
شماری از حقوق‌دان‌های کشور نیز رفتار طالبان را مورد انتقاد قرار داده و می‌گویند که طرف حتا اگر جرم مشهودی را مرتکب شده باشد، نباید صحرایی محاکمه شود و یا با او خشونت شود.
این در حالی‌ست که طالبان بارها تأکید بر به‌دست آوردن قلب‌های مردم داشته‌اند. اما ظاهرأ در نوار‌های تصویری و نظریات شهروندان معلوم می‌شود که ادامه این رفتارها باعث ایجاد محبت در برابر آن‌ها نه، بل‌که آتش نفرت را در قلب‌های مردم شعله‌ور خواهد ساخت.
نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала