اخراج اجباری مهاجران افغانستان از ایران افزایش‌ یافته‌است

© REUTERS / Bernadett Szabo مهاجران در حال عبور از مرز مجارستان و صربستان
مهاجران در حال عبور از مرز مجارستان و صربستان - اسپوتنیک افغانستان  , 1920, 25.02.2022
عضو شوید
این روزها اخراج اجباری مهاجران، افغانستان از سوی ایران افزایش یافته است. مهاجران افغانستان از راه های دشوار و با هزینه هنگفت خودشان را به ایران رسانیده اند.
به گزارش اسپوتنیک به نقل طلوع نیوز، برخی از مهاجران افغانستان که به گونه اجباری از ایران اخراج شده اند از آنچه که برخورد زشت پولیس ایران می‌گویند شکایت دارند. در میان اخراج شده گان از ایران، زنان و کودکان نیز شامل استند.
حیات الله، شهروند اخراج شده افغانستان از ایران، گفت: "پولیس ما را در اتوبوس انداخت و آورد در خوابگاه مردمان دیگر در خوابگاه گشنه و تشنه بودند؛ آنجا کسانی بودند که یک ماه و دو ماه خواب بودند".
نصیر ارغندیوال، نماینده یک شرکت ترانسپورتی، می‌گوید: "در یک ماه پسین برگشت اجباری مهاجران افغانستان از ایران به کشور زیاد شده است".
اکبرخان از مهاجران افغانستان است که در یک شرکت ساختمانی در ایران، سرگرم کار بود و از آنچه که برخورد نادرست پولیس ایران می‌گوید حکایت می‌کند.
اکبر خان، شهروند اخراج شده افغانستان از ایران، گفت: "چهار روز در زندان بودیم یک کف گیر غذا را به 6 یا 4 نفر میدادند آنجا خواب بودیم به کسی که مریض بود دارو نمی دادند؛ تازه لت و کوب شان هم می‌کردند هر چه که پیسه داشتیم از آنجا تا اینجا تلاشی کردند و گرفتند".
اخراج اجباری تنها چالش جدی در برابر این مهاجران نیست، بل آنان با چالش های دیگری نیز رو به رو استند.
تمدید پاسپورت های خانوار مهاجران افغانستانی در تهران  - اسپوتنیک افغانستان  , 1920, 13.12.2021
اخراج بیش از یک میلیون مهاجر افغان از ایران و پاکستان
نعمت الله الکوزی، شهروند اخراج شده افغانستان از ایران، می گوید: "بلند رفتن نرخ مواد خوراکی، بلند رفتن اجاره خانه، عدم داشتن مدرک هویتی و نداشتن کار از دیگر چالش های مهاجران افغانستان استند".
در همین حال نقیب الله راسخ، فعال حقوق مهاجران افغانستان در ایران، گفت: "روزانه بین یک تا دو هزار از مهاجران افغانستان که بدون مدرک استند اخراج اجباری می شوند. و مهاجرانی که بدون مدرک در ایران زندگی می کنند با چالش هایی در بازار کار و مسکن رو به رو استند این مهاجران که به افغانستان برگشت می کنند از روی اجبار است نه رضایت".
از سوی هم کمیشنری عالی سازمان ملل متحد در امور پناهجویان گفته است که بیش از 3.4 میلیون شهروند افغانستان در ایران زندگی می کنند که از این میان 2 میلیون آنان غیرقانونی استند.
نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала