واکنش طالبان به انتقادات ایران از نرسیدن آب هلمند به آن‌کشور

© Photo / National Water Affairs Regulation Authorityآب‌گیری بند کمال‌خان در ولایت نیمروز آغاز شد
آب‌گیری بند کمال‌خان در ولایت نیمروز آغاز شد  - اسپوتنیک افغانستان  , 1920, 23.02.2022
Telegram
وزارت انرژی و آب حکومت سرپرست طالبان به انتقادات مقام‌های ایرانی درباره آب دریای هلمند واکنش نشان داده و گفته است که آب این دریا به دلیل مشکلات فنی تا هنوز به ایران نرسیده است.
به گزارش اسپوتنیک، وزارت انرژی و آب طالبان در این بیانیه با اظهار اینکه آب هیرمند به دلیل "مشکلات فنی" به ایران نرسیده، می‌گوید این کار عمدی نبوده و هیئت حاکمه افغانستان نسبت به توافق درباره حق‌آبه ایران براساس معاهده بین دو کشور در سال 1351 متعهد است.
در بیانیه با اظهار اینکه کار روی حل این مشکل آغاز شده است، می‌افزاید که هنوز کشاورزان افغانستان نیز آب کافی دریافت نکرده‌اند.
این در حالی است که سعید خطیب‌زاده سخنگوی وزارت خارجه ایران روز دوشنبه (2 حوت) در یک نشست خبری در تهران، طالبان را به جلوگیری از جریان آب هلمند به سمت ایران، متهم کرد.
کابل: معاهده آب اجرا می‌شود - اسپوتنیک افغانستان  , 1920, 20.02.2022
تذکر وزیر انرژی ایران به وزیر افغانستان در خصوص حق‌آبه هیرمند


او گفت: "آنچه در کلام گفته می‌شود آبی به ایران نرسیده و این را به عنوان عمل غیرمسئولانه در پرونده هیات حاکمه فعلی افغانستان ثبت کردیم".
ذبیح الله مجاهد" سخنگوی طالبان پیش از این گفته بود که کشورهای منطقه به ویژه کشورهای مسلمان با جرات برای به رسمیت شناخته شدن طالبان گام بردارند.
وی در ادامه با اظهار این که از روابط حسنه با ایران خرسند است، اظهارداشت که حکومت جدید افغانستان نسبت به حق‌آبه ایران متعهد است.
مجاهد گفته بود که طی سالهای اخیر در افغانستان خشکسالی بوده است بنابراین در صورتی که طرف افغانستان به اندازه کافی آب وجود داشته باشد، حتما بر اساس توافقنامه هایی که وجود دارد، کشور ایران نیز از این آب مستفیذ خواهد شد.
نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала