انتشار اولین تصویر ثبت شده توسط تلسکوپ "جیمزوب"

© Photo / nasaPhotons Received: Webb Sees Its First Star – 18 Times
Photons Received: Webb Sees Its First Star – 18 Times - اسپوتنیک افغانستان  , 1920, 12.02.2022
Telegram
ناسا اولین تصویر ثبت شده توسط تلسکوپ فضایی جیمزوب را به همراه یک سلفی از این رصدخانه مادون قرمز منتشر کرد.
به گزارش اسپوتنیک به نقل از ایسنا، ناسا امروز، جمعه 22 دلو در ساعت 11 به وقت منطقه زمانی شرقی کنفرانسی خبری برگزار کرد و از اولین تصاویر ثبت شده توسط تلسکوپ فضایی جیمزوب رونمایی کرد.
برای هدایت فرآیند تراز شدن هر 18 بخش آینه اصلی این تلسکوپ، اعضای تیم "وب" آن را روی یک ستاره درخشان دور دست متمرکز کردند. این ستاره خورشید مانند، HD 84406 نام دارد و صورت فلکی دُب اکبر در فاصلۀ تقریبی 241 سال نوری از زمین قرار گرفته است و اکنون تصاویری از آن ثبت شده است.
این تصاویر که در جهت تراز و آماده‌سازی 18 بخش آینه وب و تبدیل آن‌ها به یک آینه واحد ثبت شده‌اند واضح نیستند و برای دستیابی به تصاویر با کیفیت‌تر باید منتظر تمام شدن مراحل تنظیم این تلسکوپ بمانیم تا طی چند ماه آینه اولین تصویر اصلی وب منتشر شود.
به گفتۀ ناسا تلسکوپ جیمزوب در حال تکمیل مرحله اول از فرآیند چندماهه تراز آینه اصلی خود با استفاده از دوربین مادون سرخ NIRCam است.
محققان با دو چالش روبه‌رو بودند. اول آنکه تایید کنند این دوربین آماده جمع‌آوری نور از اجرام آسمانی است و سپس نور یک ستاره مشخص را توسط 18 بخش آینه اصلی دریافت کنند. نتیجه این کار تصویری با 18 نقطه با آرایش تصادفی از نور یک ستاره است.
آن چه که شبیه به یک تصویر ساده از نور تار یک ستاره به نظر می‌رسد اکنون اساس و بنیانی برای تراز تلسکوپ توسط محققان است تا وب بتواند در تابستان سال جاری مناظر بی‌نظیری از کیهان را به نمایش بگذارد. طی یک ماه آینده محققان به تدریج آینه‌های وب را تنطیم می‌کنند تا زمانی که این 18 تصویر تبدیل به یک ستاره واحد شود.
در طول فرآیند تصویربرداری که از روز دوم فبروری آغاز شد، "وب" 156 جهت مختلف در اطراف منطقه‌ای که پیش‌بینی می‌شد ستاره در آن قرار داشته باشد را رصد کرد و 1560 تصویر با استفاده از دوربین مادون سرخ خود ثبت کرد که 54 گیگابایت داده خام ایجاد می‌کردند.
این فرآیند به طور کلی نزدیک به 25 ساعت به طول انجامید اما این تلسکوپ توانست ستاره مورد نظر را طی شش ساعت اول توسط همه‌ی اجزاء آینه خود مورد هدف قرار دهد.
تصاویر ثبت شده به هم‌ وصل شدند تا یک تصویر بزرگ و منفرد تولید کنند. تصویری که در بالا مشاهده کردید بخشی از تصویر بزرگ اصلی است که بیش از دو میلیارد پیکسل است.
هر نقطه منحصر به فرد در تصویر یک ستاره مشخص است که توسط هر یک از 18 بخش آینه اصلی وب تصویربرداری شده است.
تصویری سلفی از آینه وب نیز با استفاده از یک لنز تصویربرداری مخصوص درون تجهیزات دوربین مادون سرخ ثبت شده است. این تجهیزات برای تصویربرداری از خود تلسکوپ طراحی شده‌اند.
تلسکوپ فضایی جیمز وب که سوار بر راکت آریان 5 در روز چهارم ماه جدی سال 1400 به فضا پرتاب شده بود در روز چهارم ماه دلو به مقصد نهایی خود در نقطه لاگرانژ 2 رسید.
نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала