ادامه جنجال‌ها بر سر کرسی افغانستان در سازمان ملل

© Depositphotos.com / Andrea IzzottiПустой зал Генеральной Ассамблеи ООН
Пустой зал Генеральной Ассамблеи ООН - اسپوتنیک افغانستان  , 1920, 09.02.2022
Telegram
در ادامه جنجال‌ها بر سر احراز کرسی افغانستان در سازمان ملل، نماینده‌گی دایمی افغانستان در سازمان ملل امروز اعلام کرده است که ولی نعیمی، معاون و وزیر مختار این نماینده‌گی به جای نصیر احمد فایق سرپرستی نماینده‌گی دایمی افغانستان در سازمان ملل را به عهده گرفته است.
به گزارش اسپوتنیک به نقل از طلوع نیوز، در اعلامیه‌یی که امروز از سوی نماینده‌گی دایمی افغانستان در سازمان ملل نشر شده، گفته شده است که پس از استعفای غلام‌محمد اسحاق‌زی، نماینده‌ پیشین افغانستان در سازمان ملل، سرپرستی این نماینده‌گی به فایق سپرده شد، چون نعیمی که معاون اسحاق‌زی بود، در آن زمان بیمار بود.
در اعلامیه آمده است که آقای نعیمی پس از صحت‌یاب شدن، بر اساس تشریفات و مراتب اداری از چهارم فبروری بدین‌سو رسما مسوولیت سرپرستی نماینده‌گی دایمی افغانستان در سازمان ملل را به عهده گرفته است و آقای فایق به مسوولیت پیشین‌اش در این نماینده‌گی ادامه می‌دهد.
در اعلامیه آمده است: "اعتبار از تاریخ 4 فبروری 2022 و با درنظرداشت صحت یابی محترم محمد ولی نعیمی، وزیر مختار و معاون این نماینده‌گی، طبق نورم‌های تشریفاتی سازمان ملل متحد، که سلسلتا بعد از سفیر و نماینده دایمی، معاون وی عهده دار امور می‌باشد، ایشان رسما مسوولیت رهبری نماینده‌گی را منحیث شارژدافیر بر عهده گرفته و به کار خود ادامه می‌دهند".
در اعلامیه‌یی که از سوی نماینده‌گی دایمی افغانستان در سازمان ملل نشر شده، از حنیف اتمر همچون وزیر خارجه یاد شده است.
این در حالی است که آقای فایق روز گذشته گفت که شماری از مقام‌های حکومت پیشین تلاش دارند تا وی را از عدالت خواهی برای مردم افغانستان در سازمان ملل متحد منصرف سازند.
تجمع افغان‌های مقیم اتریش در مقابل دفتر سازمان ملل متحد در وینا - اسپوتنیک افغانستان  , 1920, 07.12.2021
سفیر دولت پیشین کرسی افغانستان در سازمان ملل در اختیار خواهد داشت
آقای فایق این سخنان را در واکنش به نامه‌‌یی که ظاهرا منسوب به محمد حنیف اتمر، وزیر خارجه حکومت پیشین است ابراز کرده است. در این نامه نیز از آقای اتمر همچون وزیر خارجه افغانستان یاد شده و از دبیرکل سازمان ملل متحد خواسته شده است که محمد ولی نعیمی را همچون مسوول کرسی نماینده‌گی دایمی افغانستان بگمارد.
آقای فایق نامه منسوب به حنیف اتمر به دبیرکل سازمان ملل متحد را یک گونه فشار و منصرف ساختن‌اش از عدالت خواهی برای مردم افغانستان گفته است. آقای فایق گفته است: "نامه ارسالی آقای اتمر به عنوان وزیر امور خارجه غیرقانونی و فاقد مشروعیت است و ارسال آن بر بنیاد جعل، مهر و نشانی شده انجام شده است و این اقدام پس از سخنرانی من در نشست شورای امنیت و عدم نماینده‌گی از حکومت پیشین انجام شده است".
در اعلامیه تازه نماینده‌گی دایمی افغانستان اظهارات آقای فایق در باره جعل مهر رد شده و نعیمی به جای او معرفی شده است.
نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала