سازمان ملل، مسکو را بهترین کلان شهر جهان در توسعه زیرساخت‌ها و کیفیت زندگی انتخاب کرد

© Sputnik / Vitaliy Belousov /  مراجعه به بانک تصاویر Автомобильное движение на Пречистенской набережной
Автомобильное движение на Пречистенской набережной - اسپوتنیک افغانستان  , 1920, 03.02.2022
Telegram
مسکو از نظر توسعه زیرساخت‌ها و کیفیت زندگی به عنوان بهترین کلان شهر در جهان از سوی سازمان ملل معرفی شد.
به گزارش اسپوتنیک، مسکو، پایتخت روسیه رتبه نخست را در شاخص امنیت شهری سازمان ملل دریافت کرده است.
به تاریخ 2 فبروری 2022، نسخه کوتاهی از این مطالعه سازمان ملل با نتایج شاخص امنیت شهری منتشر گردید و در 31 مارچ، نسخه کامل مطالعه فوق با شرح مفصلی از روش شناسی و جداول داده منتشر خواهد شد.
شاخص رفاه شهری ابزاری جامع برای ارزیابی و پایش سطح رفاه و تعادل در توسعه شهرهای جهان است. این شاخص توسط برنامه بود و باش بشر سازمان ملل متحد که در سال 1987 برای هماهنگ کردن تلاش‌های جهانی برای توسعه پایدار شهری تأسیس شد، توسعه یافته است.
کارشناسان عملکرد 50 شهر بزرگ جهان در این حوزه را تجزیه و تحلیل کردند، رتبه بندی نهایی شامل 29 کلان شهر (به ترتیب حروف الفبا) بود: بانکوک، بوگوتا، بوئنوس آیرس، هنگ کنگ، دارالسلام، دهلی، جاکارتا، لاگوس، لیما، لندن، مادرید، مکسیکو سیتی، مسکو، نایروبی، نیویارک، اوزاکا، پاریس، پکن، سانتیاگو، سائوپائولو، سئول، سیدنی، سنگاپور، توکیو، تورنتو، هوشی مین سیتی، شانگهای، ووهان و ریاض.
کارشناسان برنامه مسکن بشر سازمان ملل متحد و مرکز تحقیقات "Eure" این شهرها را بر اساس شاخص‌های توسعه مانند بهره وری اقتصادی ارزیابی کردند. توسعه زیرساخت‌ها؛ کیفیت زندگی؛ برابری و شمول اجتماعی؛ پایداری زیست محیطی؛ مدیریت و قانون گذاری. میزان تعادل بین این شاخص‌ها نیز در رتبه‌بندی در نظر گرفته شده است.
مسکو بهترین شهر جهان برای سیاحت کنندگان اعلام شد - اسپوتنیک افغانستان  , 1920, 29.11.2019
مسکو بهترین شهر جهان برای سیاحت کنندگان اعلام شد
بر اساس یک ارزیابی جامع، مسکو به همراه سنگاپور و تورنتو در بین سه کلان شهر برتر جهان قرار گرفت. در ده شهر برتر این شاخص سیدنی، لندن، پاریس، مادرید، شانگهای، هنگ کنگ و نیویورک نیز حضور دارند.
علاوه بر این، مسکو در دو بخش بهترین شهر در جهان شد - "سطح توسعه زیرساخت‌ها" (مسکن، اجتماعی، ICT، حمل و نقل) و "کیفیت زندگی" (شاخص‌های مراقبت‌های بهداشتی، آموزشی، علم و فناوری، فرهنگ و اوقات فراغت، امنیت و فضاهای عمومی).
در مقوله حاکمیت شهری و قانون گذاری که میزان مشارکت ساکنان در زندگی سیاسی شهر، شرایط شروع کسب و کار، مدیریت توسعه فضایی شهر و سطح توسعه خدمات دولت الکترونیک را ارزیابی می کند، مسکو در جمع 10 کلان شهر برتر جهان قرار دارد.
علاوه بر این نتایج رتبه بندی بر اساس شاخص رونق شهری به این شرح است: سنگاپور، تورنتو، مسکو، سیدنی، لندن، پاریس، مادرید، شانگهای، هنگ کنگ، نیویورک.
نتایج سایر رتبه بندی‌ها
کیفیت زندگی
سطح توسعه در زمینه صحی، آموزش، علم و فناوری، فرهنگ و اوقات فراغت، امنیت و همچنین فضاهای عمومی ارزیابی می شود: 1. مسکو 2. سنگاپور 3. هنگ کنگ.
توسعه زیرساخت‌ها
سطح توسعه زیرساخت هایی مانند مسکن، اجتماعی، فناوری اطلاعات و ارتباطات، زیرساخت های حمل و نقل، سطح تحرک شهری، گنجایش در جریان‌های ترافیکی بین المللی و همچنین کارایی استفاده از فضای شهری ارزیابی می‌شود: 1. مسکو 2. هنگ کنگ ۳. پاریس.
نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала