محققان: محصولات پلاستیکی باعث چاقی می‌شوند

© Depositphotos.com / BravissimoSКонтейнеры с продуктами в холодильнике
Контейнеры с продуктами в холодильнике - اسپوتنیک افغانستان  , 1920, 02.02.2022
Telegram
مطالعه تازه پژوهشگران نروژی نشان می‌دهد که مواد شیمیایی به کار رفته در برخی از پلاستیک‌ها می‌توانند از عوامل اضافه‌ وزن و چاقی باشند.
به گزارش اسپوتنیک، دانشمندان "دانشگاه علم و فناوری ناروی"(NTNU)، این احتمال را بررسی کرده‌اند که مواد شیمیایی موجود در پلاستیک می‌توانند با ورود به بدن انسان و مداخله در متابولیسم بدن، در ابتلا به چاقی نقش داشته باشند.
تجزیه و تحلیل آزمایشگاهی محققان از 34 محصول پلاستیکی روزمره مانند ظروف ماست، بطری نوشیدنی و اسفنج آشپزخانه، بیش از 55 هزار ماده شیمیایی را نشان داد.
از این میان، محققان 629 مورد از این مواد شیمیایی را شناسایی کردند، از جمله 11 مورد که با متابولیسم انسان تداخل دارند و با نام "مواد شیمیایی مختل کننده متابولیسم" شناخته می‌شوند.
Продукция производителя Кубань Продукт, представленная на выставке-ярмарке сельского туризма АгроТУР-2019 в Краснодаре - اسپوتنیک افغانستان  , 1920, 26.01.2022
خوراکه های دوست داشتنی که موجب سرطان می‌شوند
در تحقیقات آزمایشگاهی مشخص شد که مواد شیمیایی یک سوم محصولات پلاستیکی به رشد سلول‌های چربی کمک می‌کنند. تیم مطالعه توضیح داد که این مواد شیمیایی سلول‌های پیش ساز را برای تبدیل شدن به سلول‌های چربی که بیشتر تکثیر می‌شوند و چربی بیشتری انباشته می‌کنند، برنامه ریزی مجدد کردند.
دانشمندان با آزمایش‌ روی موش‌ها دریافتند که یک سوم مواد شیمیایی موجود در این محصولات باعث رشد و تکثیر سلول‌های چربی می‌شود. این مقدار، بسیار بیشتر از مواردی است که پیشتر شناسایی شده‌اند. این نشان می‌دهد که مواد شیمیایی دیگری در پلاستیک‌ها وجود دارند که می‌توانند شکل ذخیره‌سازی چربی در بدن را تغییر دهند.
تحقیقات قبلی نشان داده است که برخی از پلاستیک‌ها حاوی مواد شیمیایی مختل کننده غدد درون ریز هستند که ممکن است بر رشد و باروری انسان تأثیر بگذارد، و این مطالعه جدید نشان می‌دهد که آنها همچنین ممکن است در افزایش وزن نقش داشته باشند.
نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала