آنجلینا جولی: طالبان نمی تواند حس آزادی و اندیشه‌های زنان افغان را سرکوب کند

© AFP 2023 / Jemal Countess/Getty ImagesАктриса Анджелина Джоли на сессии Совбеза ООН
Актриса Анджелина Джоли на сессии Совбеза ООН  - اسپوتنیک افغانستان  , 1920, 02.02.2022
عضو شوید
ستاره معروف سینمای هالیود و سفیر کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهندگان در نشست پارلمان اروپا از سران کشورهای جهان خواست تا حاکمیت بر اقتدار در افغانستان را به خاطر نقض حقوق زنان پاسخگو کنند.
به گزارش اسپوتنیک، آنجلینا جولی، ستاره معروف سینمای هالیود و سفیر کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهندگان که از نخستین سخنرانان نشست دو روزه پارلمان اروپا در مورد وضعیت زنان افغان بود، گفت: با وجود آنکه فعالان زن به خاطر اعتراضات شان بازداشت می‌شوند و زنان افغان از حق کار و تحصیل محروم شده‌اند اما نباید امید را از دست داد.
او از دولت طالبان خواست که تمنا پریانی، پروانه ابراهیم خیل و سایر فعالان را از بند رها کنند و به زنان و دختران اجازه بدهند که دوباره به مدرسه و کار برگردند.
آنجلینا جولی گفت برای طالبان دیر شده است که بخواهند حس آزادی و اندیشه‌های زنان افغانستان را سرکوب کنند.
او از سران کشورهای جهان خواست تا حاکمیت بر اقتدار در افغانستان را به خاطر نقض حقوق زنان، پاسخگو کنند.
آریانا سعید - اسپوتنیک افغانستان  , 1920, 02.02.2022
اجرای آهنگ "بانوی آتش‌نشین" در پارلمان اتحادیه اروپا ازسوی آریانا سعید
در این نشست آریانا سعید، آوازخوان زن افغان نیز با اجرای آهنگ "بانوی آتش نشین" از جامعه جهانی و پارلمان اروپا خواست وضعیت زنان افغان را جدی بگیرند.
وی گفت جامعه بین المللی تاکنون قدم‌های مثبتی در این زمینه انجام نداده اند. او افزود: "کنفرانس امروز مرا خوشحال کرد که حداقل در این باره صحبت می‌شود."
در این نشست همچنان بر آزادی زنان معترض که اخیراً بازداشت شده‌اند و نیز رعایت حق مشارکت کامل و آزادانه زنان در کار، اجتماع و سیاست تأکید شده است.
این نشست در حالی در پارلمان اروپا برگزار می‌شود که در پی تحولات اخیر، حدود پنج ماه می‌شود که مکاتب دخترانه به روی دانش‌آموزان بالاتر از صنف شش بسته شده و شماری از معترضان زن نیز بازداشت شده‌اند و از سرنوشت آنان اطلاعی در دست نیست.
نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала