پشتیبانان مخدوم عالم: طالبان پشتون نمی خواهند یک ازبیک قدرتمند در این گروه باشد

© Photoفاریاب
فاریاب  - اسپوتنیک افغانستان  , 1920, 01.02.2022
Telegram
سه هفته پس از دستگیری یک فرمانده ازبیک تبار در فاریاب و اعتراض حامیان او در شهر میمنه، واشنگتن پُست در گزارشی به نارضایتی قومی میان طالبان پشتون و ازبیک و "آتش زیر خاکستر" دروازه‌ی شمال یعنی میمنه پرداخته است.
به گزارش اسپوتنیک به نقل از آماج نیوز، در این گزارش از مخدوم عالم به‌عنوان یکی از مطرح‌ترین فرماندهان ازبیک‌تبار نام برده شده، که بیست سال در صف‌های طالبان جنگیده، پنج سال در زندان بگرام زندانی امریکایی‌ها بوده و در تصرف سه ولایت شمالی افغانستان به‌دست طالبان نقش برجسته‌ی داشته است.
فاریاب  - اسپوتنیک افغانستان  , 1920, 15.01.2022
طالبان: مخدوم عالم را آزاد نکرده‌ایم؛ از بلخ به کابل آورده‌ایم
اما بازداشت سه هفته پیش مخدوم عالم تنش‌های قومی میان طالبان را برجسته ساخته است. در حالی‌که حکومت طالبان در کابل او را به آدم‌ربایی متهم کرده، اما دوستانش این اتهام را رد می‌کنند. قاری حفیظ‌الله پهلوان، والی طالبان برای فاریاب نیز به واشنگتن پُست گفته که اتهام تبعیض قومی در میان طالبان بی‌اساس است، اما افزوده که او هنوز نمی‌داند مخدوم عالم چرا بازداشت شده است و این چیز‌ی‌ست که به باور واشنگتن پُست اتهام به حاشیه‌کشانیدن طالبان غیرپشتون را بیش‌تر ساخته است.
روزنامه امریکایی در ادامه نگاشته که مانند دولت‌های قبلی افغانستان، طالبان توسط پشتون‌ها رهبری می‌شوند، در کشوری که در آن اقلیت‌ها برای دهه‌ها به حاشیه رانده شده‌اند و یا کم‌تر نمایندگی می‌شوند و برای بسیاری ازبیک‌ها بازداشت مخدوم عالم حکایت از ادامه چنین سیاست‌هایی دارد.
واشنگتن پُست هم‌چنین نگاشته که تظاهرات گسترده میمنه طالبان را غافل‌گیر کرد و بعد آن‌ها نیروهای کمکی تا دندان مسلح را از ولایت‌های هم‌جوار به فاریاب آوردند تا هشداری باشد برای معترضان که دیگر نباید به جاده‌ها بیرون شوند. این عمل‌کرد طالبان باعث شده که صدها معترض از ترس بازداشت از سوی طالبان، یا از ولایت فاریاب فرار کنند و یا هم مخفیانه به سر ببرند.
در پایان این مقاله نگاشته شده که اگر مخدوم عالم محکوم شود، یا موقعیت او در میان طالبان کاهش یابد، بسیاری از ساکنان خود را برای شعله‌ور شدن دوباره تنش‌های قومی آماده می‌کنند.
عبدالله یک باشنده‌ی ازبیک‌تبار فاریاب گفته: "ما می‌دانیم که این روزها تمام قدرت در اختیار پشتون‌هاست. اگر همین راه را ادامه دهند، مردم حاضرند دوباره خود را فدای حقوق‌شان کنند".
نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала