هزاران خانواده بی جا شده از ولسوالی شینوار به روستاهای شان برگشتند

© Photo / Ministry of Refugees and Repatriationsاز آغاز سال جاری بیش از 600 هزار تن در افغانستان بیجا شده اند
از آغاز سال جاری بیش از 600 هزار تن در افغانستان بیجا شده اند  - اسپوتنیک افغانستان  , 1920, 31.01.2022
Telegram
هزاران خانواده بی جاه شده از ولسوالی شینوار ننگرهار دوباره به روستاهای شان برگشته اند. این خانواده ها به علت جنگ‌ها خانه‌ها شان را ترک کرده بودند.
به گزارش اسپوتنیک به نقل از طلوع نیوز،باشنده گان روستای اسدخیل ولسوالی سپین غر ننگرهار ویرانی های روستای شان را میراث "مادر بم ها" میدانند که نیروهای خارجی چند سال پیش در این روستا بر ضد داعش پرتاب کردند.
ناصرخان از باشنده گان همین روستا است که پس از نزدیک به دو سال به تازه گی به خانه اش برگشته است. او می‌گوید که بخش های زیاد این روستا به ویرانه مبدل شده اند که باشنده گان آن توان بازسازی را ندارند.
ناصر خان، باشنده اسدخیل، گفت:"کسی توان ساختن دوباره خانه خود را ندارد مادر بم ها در اینجا استفاده شد ده‌ها خانه اینجا ویران شده اند."
Президент США Джо Байден - اسپوتنیک افغانستان  , 1920, 31.01.2022
اولین "شرط جدی" بایدن برای به رسمیت شناختن طالبان
خان پور باشنده اسدخیل، گفت:"از طالبان و جهانیان خواهش داریم که به ما توجه و همکاری کنند؛ در اینجا کلینک و مکتب وجود ندارند."
باشنده گان این روستاها می گویند که جنگهای سال های پسین در کنار زیان های مالی، تلفات جانی را به باشنده گان ولسوالی های شینواری نیز وارد کرده است.
دنیاگل شینواری، معاون ریاست مهاجران ننگرهار، گفت:"با موسسات خارجی در این باره در رابطه استیم تا کمک کنند. مکتب، کلینیک و بندها بسازند و در بخش زراعت کمک کنند."
در روزهای پسین وزارت مهاجران و عودت کننده گان روند انتقال بیجاشدگان داخلی را که در سال های اخیر در اثر جنگ آواره شده اند آغاز کرده است اما برخی از این خانواده ها می‌گویند که به کمک بیشتر نیاز دارند تا به زنده گی عادی باز گردند.
نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала