گوتریش: به رسمیت شناختن طالبان مستلزم احترام به حقوق بشر از سوی این گروه است

© AP Photo / Seth Wenigدبیر کل سازمان ملل انفجار تروریستی امروز در مترو سن پترزبورگ را قویا محکوم کرد
دبیر کل سازمان ملل انفجار تروریستی امروز در مترو سن پترزبورگ را قویا محکوم کرد - اسپوتنیک افغانستان  , 1920, 22.01.2022
عضو شوید
دبیرکل سازمان ملل متحد می‌گوید که احترام به حقوق زنان و دختران و در کُل احترام به حقوق بشر از جمله گام‌های ضروری استند که باید از سوی طالبان از بهر به رسمیت شناخته شدن برداشته شوند.
انتونیو گوتریش، دبیرکل سازمان ملل متحد تأکید می‌کند که کمک‌های بشردوستانه باید به افغانستان افزایش یابند و نباید مردم افغانستان قربانی سیاست شوند.
گوتریش که روز گذشته در نیویورک صحبت می‌کرد گفت که طالبان از بهر به رسمیت شناخته شدن و دریافت کمک‌های خارجی باید به حقوق بشر احترام بگذارد.
او گفت: "این (احترام به حقوق بشر) برای آنان از بهر رسیدن به هدف شان در راستای به رسمیت شناخته شدن و بدست آوردن کمک‌های خارجی برای مردم شان کاملا ضروری است. لازم است که آنان به گونه کامل به حقوق زنان و دختران احترام بگذارند و در کُل یک رویکرد مثبت در قبال حقوق بشر داشته باشند."
از سویی هم، گوتریش در گفت‌وگویی با اسوشیتدپرس می‌گوید که وضع تحریم‌ها بر افغانستان نباید به مردم این کشور آسیب برساند و منتج به مجازات جمعی شود. او افزود: "بیایید که دو چیز را از هم جدا بسازیم: نخست طالبان و دیگر مردم افغانستان. ما نمی‌توانیم با کار های نادرستی که از سوی طالبان انجام می‌شوند، مردم افغانستان را مجازات کنیم. البته که این مهم است تا کمک‌های بشری در اوضاع کنونی در افغانستان افزایش یابند، زیرا افغان‌ها در اوضاع بسیار دشوار قرار دارند، و با خطر مرگ و گرسنگی روبرو اند."
تاو وست - اسپوتنیک افغانستان  , 1920, 21.01.2022
امریکا به طالبان برای بازگشایی تمام مکاتب دخترانه وعده سپرد
گروه طالبان اما همواره گفته است که تمام مردم افغانستان، به شمول زنان و دختران، در چوکات قوانین و اصول اسلامی از حقوق شان برخوردار استند و کسی نمی‌تواند حقوق شان را پایمال کند.
حق کار زنان و حق آموزش دختران از موضوعاتی استند که همواره از سوی جامعه جهانی همچون بخشی از پیش‌شرط‌ها برای به رسمیت شناختن امدولت طالبان گفته شده است؛ چون پس از سقوط حکومت پیشین، دختران بالاتر از صنف ششم در بیشتر بخش‌های کشور از رفتن به مکتب باز مانده‌اند.
ذبیح الله مجاهد، سخنگوی اماین گروه اما به تازه‌گی گفته است که آنان تلاش می‌کنند در بهار سال پیش‌رو تمام مکاتب دخترانه را بازگشایی کنند. او گفته است: "ما مخالف آموزش دختران نیستیم، اما برخی از چالش‌ها وجود دارد که وزارت معارف و تحصیلات بالای طرح‌های جدید کار می‌کنند و تلاش این است که تا سال آینده این مشکلات حل شود و مکتب‌ها در همه کشور بازگشایی شود."
از سویی هم، توماس وست نماینده ویژهآمریکا در امور افغانستان گفته است که اگر طالبان تمام مکاتب دخترانه را در بهار سال پیش‌رو بازگشایی کند، امریکا و جامعه جهانی آماده اند تا حقوق آموزگاران را بپردازند.
نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала