دانشگاه‌های دولتی به‌زودی به‌ روی دانشجویان باز می‌شوند

© AFP 2023 / Aamir QureshiИсполняющий обязанности министра высшего образования Талибана Абдул Баки Хаккани
Исполняющий обязанности министра высшего образования Талибана Абдул Баки Хаккани - اسپوتنیک افغانستان  , 1920, 12.01.2022
عضو شوید
عبدالباقی حقانی، سرپرست وزارت تحصیلات عالی طالبان می‌گوید که دلیل مسدودماندن دانشگاه‌های دولتی مشکلات اقتصادی بوده است.
به گزارش اسپوتنیک به نقل از اطلاعات روز، به‌گفتۀ حقانی، این مشکلات در حال حل شدن است و دروازه‌ی دانشگاه‌های دولتی به‌زودی به‌روی دانشجویان باز خواهد شد.
سرپرست وزارت تحصیلات عالی طالبان که امروز (چهارشنبه، 22 جدی) در یک نشست خبری در کابل صحبت می‌کرد، گفت که در سراسر افغانستان 40 دانشگاه دولتی و 150 دانشگاه خصوصی فعالیت دارند که تمامی دانشگاه‌های خصوصی از 15 ماه سنبله تا کنون فعال هستند.
وی افزود که این وزارت بر معیاری‌سازی تمام نهادهای تحصیلی کشور متعهد است و به آن عده از دانشگاه‌های خصوصی که جواز ندارند، پس از این اجازه‌ی جذب دانشجو را نخواهند داد.
حقانی تأکید کرد که تلاش می‌کنند تا نظام تحصیلی افغانستان با سایر کشورهای جهان رقابت کند.
وی با اشاره به جذب دانشجویان در بورسیه‌های تحصیلی، گفت که در این باره تا کنون با وزارت‌های تحصیلات عالی کشورهای ترکیه، ایران، پاکستان، ازبیکستان و همچنین اتحادیه اروپا دیدار و گفت‌وگو کرده است.
حقانی یک بار دیگر تأکید کرد که نظام تحصیلی کشور باید برمبنای نظام اسلامی استوار باشد و تمام قوانین شرعی و اسلامی در نهادهای تحصیلی باید مراعات شود.
عبدالباقی حقانی، سرپرست وزارت تحصیلات طالبان - اسپوتنیک افغانستان  , 1920, 26.12.2021
وزیر تحصیلات طالبان: آموزش مختلط جایی در فرهنگ مردم افغانستان ندارد
دانشگاه‌های دولتی و خصوصی پیش از سقوط کابل به‌دست طالبان به‌دلیل جلوگیری از گسترش ویروس کرونا مسدود شده بود. با تسلط طالبان بر افغانستان، دانشگاه‌های خصوصی در 15 سنبله فعال شدند، اما دروازه‌های دانشگاه‌های دولتی تا کنون به‌روی دانشجویان مسدود مانده است.
نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала