مذاکرات گروه طالبان با کشورهای همسایه برای بازگرداندن هواپیماها

© REUTERS / Omar Sobhani / سقوط یک هلیکوپتر در قول اردوی شاهین
سقوط یک هلیکوپتر در قول اردوی شاهین - اسپوتنیک افغانستان  , 1920, 05.01.2022
Telegram
گروه طالبان مذاکرات با کشورهای همسایه برای بازگرداندن هواپیماهای افغانستان که خلبانان برای فرار به کشورهای مختلف از جمله ازبیکستان و تاجیکستان انتقال داده اند، آغاز کرده است.
به اسپوتنیک، انعام الله سمنگانی معاون سخنگوی طالبان در گفت و گو با شبکه طلوع نیوز گفت: بیش از 40 هواپیما به کشورهای همسایه بویژه تاجیکستان و ازبکستان انتقال داده شدند و مذاکرات در سطح عالی برای بازگرداندن این هواپیما آغاز شده است.
بر اساس برخی آمار، افغانستان دارای بیش از 164 فروند انواع هواپیما است.
نیروهای هوایی افغان - اسپوتنیک افغانستان  , 1920, 08.11.2021
خلبانان ارتش افغانستان در تاجیکستان در بازداشت به سر می‌برند
با سقوط نظام جمهوریت نیروهای هوایی افغانستان نیز ازهم پاشید. اکنون رییس کمیسیون تنظیم میدان های هوایی ملکی و نظامی طالبان می گوید که هرچند از میان یکصدوشصت وچهار هواپیمای فعال در حکومت پیشین، هشتاد و یک هواپیما در کشور مانده اند اما از این میان چهل ویک هواپیما فعال استند.
عنایت الله خوارزمی سخنگوی وزارت دفاع کابینه طالبان نیز گفت که که بارها از دولت های دو کشور خواسته شده است که این هواپیما را به حکومت کنونی افغانستان بازگردانند، البته آنها پیشنهاداتی ارائه داده اند اما تاکنون هواپیماها را تحویل نداده اند.
به دنبال تصرف کابل توسط نیروهای طالبان، اشرف غنی رئیس جمهور سابق افغانستان و کارکنان نزدیک وی با سه هواپیما به ازبکستان گریختند. تعداد دقیق هواپیماهایی که بعد از به قدرت رسیدن طالبان به کشورهای آسیای مرکزی پرواز کرده اند، مشخص نیست.
خلبانان و کارکنان تعمیر و نگهداری نیروی هوایی افغانستان که از کشور فرار کرده بودند، در تصرف ایالات متحده قرار گرفته اند.
به گزارش رویترز، دولت‌های تاجیکستان و ازبکستان از آمریکا خواسته‌اند که نگهداری این هواپیما را به آنها واگذار کند.
دولت ایالات متحده اعلام کرده است که درخواست تاجیکستان و ازبکستان برای نگهداری این هواپیماها بررسی خواهد کرد.
نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала