تلاش برای ساخت واکسین همیشگی کووید-۱۹ در جاپان

© AFP 2023 / Philip FongМедсестра во время учений по вакцинации против Covid-19 в Кавасаки, Япония
Медсестра во время учений по вакцинации против  Covid-19 в Кавасаки, Япония - اسپوتنیک افغانستان  , 1920, 01.01.2022
Telegram
جاپان در حال کار بر روی واکسینی برای مقابله با کووید-۱۹ است که مصونیت مادام‌العمر را ارائه می‌دهد و می‌تواند مسیر این همه‌گیری را برای همیشه تغییر دهد.
به گزارش اسپوتنیک به نقل از جاپان تایمز، پژوهشگران موسسه علوم پزشکی "توکیو متروپولیتن" در حال کار بر روی ساخت واکسینی برای مقابله با بیماری کووید-۱۹ هستند که نه تنها مصونیت مادام‌العمر در برابر ویروس "SARS-CoV-۲" ایجاد می‌کند، بلکه می‌تواند در دمای اتاق به نقاط دوردست جهان منتقل شود.
از آنجایی که تعداد موارد دچار شدگان به عفونت‌های ناشی از سویه "اُمیکرون" در سراسر جهان در حال افزایش است، کشورها ممکن است به زودی با انتخاب دشواری مواجه شوند که طی آن یا باید محدودیت‌های سختی اعمال کنند یا اجازه دهند این سویه در بین مردم شیوع پیدا کند.
ثبت اولین مورد آلرژی در جاپان پس از دریافت واکسین فایزر - اسپوتنیک افغانستان  , 1920, 05.03.2021
ثبت اولین مورد آلرژی در جاپان پس از دریافت واکسین "فایزر"
واکسیناسیون شدت بیماری را کاهش می‌دهد، اما در جلوگیری از گسترش ویروسی که سرایت بسیار بالایی دارد، بی‌اثر است.
اکنون از آنجایی که شرکت‌های تولید واکسین برای تولید دوزهای یادآور و تقویت‌کننده خاص برای سویه‌های مختلف این ویروس عجله دارند و این بیماری همه‌گیر وارد سومین سال تقویمی خود شده است، از اخبار مربوط به یک تک واکسین که می‌تواند مصونیت مادام‌العمر ایجاد کند، بسیار استقبال می‌شود.
این واکسین که توسط "میچینوری کوهارا"(Michinori Kohara) و تیم پژوهشگران او ساخته می‌شود، از موفق‌ترین واکسین‌های مورد استفاده در تاریخ استفاده می‌کند که واکسین آبله است. این تیم از سویه‌ای از ویروس "واکسینیا" استفاده می‌کند که باعث بیماری نمی‌شود، اما برخی از اجزای پروتئینی آن را با اجزای پروتئینی "SARS-CoV-۲" جایگزین کرده است.
در حالی که ترکیب دوباره پروتئین سنبله با یک مکانیسم متفاوت تحویل، استراتژی رایجی است که این روزها در طراحی واکسین مورد استفاده قرار می‌گیرد، "کوهارا" مطمئن است که این واکسین جدید نه تنها می‌تواند آنتی‌بادی‌های خنثی‌کننده قدرتمندی را با تنها یک دوز تولید کند، بلکه باعث ایجاد ایمنی سلولی قدرتمندی نیز می‌شود که محافظت طولانی‌مدت ارائه می‌کند.
"جاپان تایمز" گزارش داد، آزمایش‌های انجام‌ شده روی موش‌ها نشان داده است که موش‌های واکسینه‌شده سطوح آنتی‌بادی بالایی را برای بیش از ۲۰ ماه برابر با میانگین عمرشان حفظ کردند. در این گزارش آمده است که وقتی دو دوز به فاصله سه هفته از یکدیگر تزریق شد، آنتی بادی‌های خنثی کننده ۱۰ برابر افزایش یافت.
آزمایش‌های مشابهی که روی شادی های ماکاک‌ انجام شد، نشان داد که این واکسین آنها را از عفونت محافظت می‌کند، زیرا سطوح ویروس در میمون‌های ماکاک واکسینه‌ شده، هفت روز پس از آلوده شدن آنها به ویروس کرونا کمتر از حد مجاز باقی ماند.
"کوهارا" همچنین می‌گوید که این واکسین مزیت بیشتری را در تولید عوارض جانبی کمتر در مقایسه با سایر واکسین‌هایی که مجوز استفاده اضطراری دریافت کرده‌اند، ارائه می‌کند. وی ادعا کرد که سویه غیر بیماری‌زای مورد استفاده در طراحی این واکسین قادر به تکثیر در پستانداران نیست و عوارض جانبی کمتری ایجاد می‌کند.
پژوهشگران این واکسین را در برابر چهار سویه نگران کننده از ویروس کرونا که تاکنون شیوع یافته‌اند، آزمایش کردند و دریافتند که در برابر آنها موثر عمل می‌کند.
"کوهارا" گفت، که انتظار دارد این واکسن علیه سویه امیکرون نیز موثر باشد و همچنین اظهار داشت که این واکسین را می‌توان در دمای اتاق نگهداری کرد که حمل و نقل و تزریق آن را در کشورهای در حال توسعه با آب و هوای گرمسیری آسان می‌کند.
موسسه علوم پزشکی "توکیو متروپولیتن" تجربه‌ای در زمینه تجاری سازی یک واکسین ندارد و با شرکت داروسازی "نوبل‌فارما"(Nobelpharma) برای انجام آزمایشات بالینی قرارداد امضا کرده است.
انتظار می‌رود فاز اول و دوم آزمایش‌های بالینی این واکسین در سال ۲۰۲۳ آغاز شود و در صورت عدم وجود نگرانی‌های مربوط به کارایی و ایمنی، فوراً یک آزمایش بزرگ‌تر آغاز شود.
"جاپان تایمز" گزارش داد اگر همه چیز خوب پیش برود، این واکسین ممکن است از سال ۲۰۲۴ به صورت تجاری در دسترس باشد.
نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала