اظهارات محب از سقوط "دولت غنی" واکنش برانگیز شد

© NSC Afghanistanحمدالله محب: پاکستان دوباره در تلاش ناتوان کردن افغانستان است
حمدالله محب: پاکستان دوباره در تلاش ناتوان کردن افغانستان است - اسپوتنیک افغانستان  , 1920, 18.12.2021
Telegram
شماری از شخصیت های افغانستان به سخنان "حمدالله محب" مشاور امنیت ملی"محمد اشرف غنی" رئیس جمهوری سابق افغانستان در باره دلایل سقوط کابل توسط طالبان واکنش نشان دادند.
به گزارش اسپوتنیک، حمدالله محب" به تازه‌گی با بیان اینکه دولت پیشین، مساله خروج آمریکا از افغانستان را جدی نگرفته بود افزود:زلمی خلیل زاد نماینده پیشین آمریکا در امور افغانستان عامل اصلی سقوط کابل بود.
به گفته محب، پس از امضای توافق‌نامه دوحه سقوط نظام جمهوری افغانستان آغاز شده است.
وی در گفت وگو با رسانه های غربی اضافه کرد خلیل زاد به نیروهای دولتی افغانستان اجازه نمی داد که علیه طالبان بجنگند.
مشاور سابق امنیت ملی افغانستان خاطر نشان کرد نماینده آمریکا در امور افغانستان عامل اصلی سقوط اشرف غنی بوده است.
وی افزود طالبان قصد داشت پس از گرفتن کابل "اشرف غنی" را مانند "نجیب الله "رئیس جمهوری اسبق افغانستان اعدام کند.
سیدحسین عالمی بلخی، وزیر سابق امور مهاجران افغانستان گفت که دولت اشرف غنی به علت تشکیل ندادن دولتی فراگیر،مسدود شدن دارایی ها و تحریم اقتصادی که به دنبال آن باعث فقر گسترده مردم افغانستان شده مقصر است .
Официальный представитель госдепартамента США Джон Кирби на пресс-конференции в Пентагоне - اسپوتنیک افغانستان  , 1920, 18.12.2021
واکنش پنتاگون به اظهارات اخیر حمدالله محب در خصوص توافق‌نامه دوحه
وی اظهار داشت دولت سه نفره اشرف غنی ،حمدالله محب و محمد فضلی رئیس اداره امور دولت محمد اشرف غنی با فرارشان عامل اصلی مشکلات مردم افغانستان هستند.
جعفرمهدوی عضو سابق مجلس افغانستان نیز در واکنش به سخنان حمدالله محب گفت دولت سابق افغانستان دستاوردی به جز وابستگی سیاسی ،اقتصادی ،فرهنگی و خالی کردن خزانه برای مردم نداشت و ا مروز نیز امیدوارند که بار دیگر بر مقدرات مردم حاکم شوند
"ملک ستیز" کارشناس مسائل افغانستان و استاد دانشگاه نیز، پایین بودن قدرت تحلیل از وضعیت جهانی کاخ سفید،بی اطلاعی ،نداشتن قدرت سیاسی و اجتماعی برای مقابله با توطئه ها و ضعف مدیریت دولت سابق افغانستان را از دلایل سقوط کابل عنوان کرد.
وی اظهار داشت این سخنان حمدالله محب می تواند پرونده جنایت و سوء استفاده از احساسات و منافع مردم در برابر این گروه تبه کار را باز کند.
سخنگوی پنتاگون نیز در واکنش به سخنان مشاور پیشین امنیت ملی افغانستان گفت که امضای توافق‌نامه دوحه بین آمریکا و طالبان سیگنال قدرت‌مند به متحدان امریکا، افغان‌ها و دولت افغانستان فرستاد که ایالات متحده امریکا از این کشور خارج می‌شود.
جان کربی، سخنگوی وزارت دفاع امریکا، روز گذشته( 17 دسامبر)در یک نشست خبری در پاسخ به پرسش خبرنگاران در مورد سخنان حمدالله محب، مشاور امنیت ملی محمداشرف غنی، رییس جمهور فراری کشور، این سخنان را مطرح کرد.
جان کربی هرچند گفت که سخنان حمدالله محب را نشنیده است، اما توضیح داد که دولت پیشین افغانستان پیام امضای توافق‌نامه دوحه را داشته است.
با این حال، سخنگوی وزارت دفاع آمریکا اذعان کرد که امضای توافق‌نامه دوحه و خروج آمریکا بر روحیه نیروهای امنیتی افغانستان تأثیر داشته است.
جان کربی مجموعه‌ای از عوامل را در سقوط نظام افغانستان دخیل دانست و گفت که آمریکا در حال بررسی عملکرد خود است.
امریکا قرار است کمیسیونی را برای بررسی ناکامی‌های خود در افغانستان تشکیل دهد.
نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала