کشف آب در زیر سطح مریخ

© Photo / Twitter / @esaThe European Space Agency’s ExoMars Trace Gas Orbiter (TGO) detects glowing green oxygen aura in Martian atmosphere.
The European Space Agency’s ExoMars Trace Gas Orbiter (TGO) detects glowing green oxygen aura in Martian atmosphere. - اسپوتنیک افغانستان  , 1920, 16.12.2021
Telegram
مدارگرد "اگزومارس" در بررسی جدید خود توانست مقادیر قابل توجهی از آب را در مریخ کشف کند.
به گزارش اسپوتنیک، ایسنا به نقل از دیلی‌میل گزارش داد، "آژانس فضایی اروپا" (ESA) اعلام کرده است که موفق شده میزان قابل توجهی آب پیدا کند که در دره "گرند کنیون" (Grand Canyon) مریخ مخفی شده است.
این کشف توسط "مدارگرد ردیاب گاز اگزومارس" (TGO) صورت گرفته که توانسته است آب را زیر سطح "دره مارینر" (Valles Marineris) مریخ پیدا کند.
"الکسی مالاخوف" (Alexey Malakhov)، پژوهشگر موسسه تحقیقات فضایی "آکادمی علوم روسیه" (Russian Academy of Sciences) گفت: ما متوجه شدیم که بخش مرکزی دره مارینر، مملو از آب است. این بسیار بیشتر از مقداری است که انتظار داشتیم. این منطقه بسیار شبیه به مناطق منجمد زمین است که در آن، که یخ برای همیشه زیر خاک خشک به دلیل دمای پایین آن ثابت باقی می‌ماند.
اولین شواهد وجود آب در مریخ، توسط ناسا در سال 2006 منتشر شد. این آژانس فضایی، عکس‌هایی را از دو دهانه موسوم به "سرزمین سیرنی" (Terra Sirenum) و "سنتاوری مونتس" (Centauri Montes) منتشر کرد که به نظر می‌رسد وجود آب مایع در مریخ را در مقطعی بین سال‌های 1999 تا 2001 نشان می‌دهند.
"کاوشگر فینیکس" (Phoenix spacecraft) ناسا در 31 جولای 2008، وجود یخ در مریخ را تأیید کرد که حاوی همان عناصر آب است که ما روی زمین داریم و شکل دیگری از یخ نیست.
سیاره سرخ، چندین دره خشک باستانی و کانال‌های رودخانه‌ای دارد که مدت‌هاست احتمال جاری بودن آب مایع در آنها مطرح شده است. مریخ‌نورد "استقامت" (Perseverance) ناسا در حال حاضر در حال پیمودن سراسر مریخ است تا به اکتشاف در دهانه "جیزرو" (Jezero) بپردازد که حدود 3.5 میلیارد سال پیش، دریاچه‌ای پر از آب بود.
آب در مریخ یافت شده اما فقط به صورت یخ ذخیره‌شده در کلاهک قطبی یا اعماق زمین مشاهده شده است. با وجود این، کشف اخیر یکی از نخستین اکتشافاتی است که آب را نزدیک به سطح جستجو می‌کند.
"ایگور میتروفانوف" (Igor Mitrofanov)، پژوهشگر موسسه تحقیقات فضایی آکادمی علوم روسیه گفت: ما با کمک مدارگرد ردیاب گاز اگزومارس می‌توانیم تا یک متر زیر این لایه غبارآلود را بررسی کنیم و ببینیم واقعا در آنجا چه خبر است. با کمک این مدارگرد می‌توان به بررسی زیر سطح مریخ پرداخت و از همه مهم‌تر، واحه‌های غنی از آب را پیدا کرد که با ابزارهای پیشین، قابل شناسایی نبودند.
این کشف توسط ابزار موسوم به "FREND" این مدارگرد انجام شد. پژوهشگران، مشاهدات FREND را از می 2018 تا فبروری 2021 تجزیه و تحلیل کردند. این کار به آنها امکان داد تا با شناسایی نوترون‌ها، میزان هیدروجن خاک مریخ را بررسی کنند.
Трещины в районе борозд Цербера - اسپوتنیک افغانستان  , 1920, 30.09.2020
کشف دریاچه ها با آب مایع در سیاره مریخ
هنگامی که خاک مورد اصابت پرتوهای کیهانی پرانرژی قرار می‌گیرد، نوترون ساطع می‌کند. همچنین، خاک خشک بیشتر از خاک مرطوب، نوترون ساطع می‌کند. نوترون‌ها به دانشمندان کمک می‌کنند تا ناحیه‌ای از خاک که ممکن است آب در آن وجود داشته باشد، را پیدا کنند.
میتروفانوف ادامه داد: FREND، ناحیه‌ای را در دره مارینر نشان داد که مقدار هیدروجن آن به طور غیرمعمول زیاد بود. با فرض این که هیدروجن مشاهده‌شده به مولکول‌های آب متصل است، به نظر می‌رسد که 40 درصد از ماده نزدیک به سطح در این ناحیه، آب باشد.
دانشمندان مطمئن نیستند که آیا آب زیر سطح، به شکل یخ است یا از نظر کیمیاوی به سایر مواد معدنی موجود در خاک متصل است. میتروفانوف افزود: ما به طور کلی باور داریم که این آب به احتمال زیاد به شکل یخ وجود دارد.
نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала