پیام خاص حامد کرزی به امریکا و متحدین‌اش

© Sputnik / P Mحامد کرزی، رئیس‌جمهور پیشین افغانستان
حامد کرزی، رئیس‌جمهور پیشین افغانستان - اسپوتنیک افغانستان  , 1920, 03.12.2021
Telegram
رئیس جمهور پیشین افغانستان طی پیام از جو بایدن، رئیس جمهور امریکا خواست که بیایند و با دولت طالبان کار کنند: "جامعه جهانی باید کمک کند تا افغان‌ها کشور خود را بسازند و بر زخم‌های که به همه طرف‌ها وارد شده باید مرهم گذاشته شود. "
به گزارش اسپوتنیک به نقل از ایسنا، کرزی در این گفتگوی اختصاصی گفت "به شدت مخالف" حملات هوایی امریکا در افغانستان است: "اگر امریکا در خاک افغانستان طیارات شان را به پرواز در بیاورند یا نیروی نظامی در خاک ما بیارند، اشتباه است. ما می‌خواهیم با امریکا دوست باشیم. متحد باشیم، اما میان دوستی و پرواز کردن طیارات جنگی در کشور ما تفاوت وجود دارد. "
رئیس جمهور پیشین افغانستان گفت که "از همه افغان‌های که خارج شده‌اند، می‌خواهم برگردند و کشور را بسازند، این کشور شماست باید متحد باشیم. ما فرزند این خاکیم، ما نباید کشور را ترک کنیم، باید بمانیم و بسازیم‌اش. "
کرزی می‌گوید که با طالبان در مورد مسایل جاری کشور تبادل نظر‌های خوبی داشته است: "دیدار‌های با طالبان داشتم. تبادل نظر خوبی داشتیم، در مورد مسایل زیاد از جمله بازگشت زنان به کار، مکاتب (مدارس)، پرچم ملی، نیاز به روند سیاسی و حکومتی که متعلق به همه افغان‌ها باشد و همه افغان‌ها خود را در آن ببینند. "
حامد کرزی، رئیس جمهور پیشین افغانستان و سهیل شاهین، سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در حال مصاحبه با خبرنگاران پس از پایان دومین نشست بین‌الافغانی در مسکو - اسپوتنیک افغانستان  , 1920, 02.12.2021
کرزی: طالبان را مثل برادرانم میبینم
کرزی در پاسخ به این سوال که طالبان شما را "برادر" خود نمی‌بینند، گفت: "اما من می‌دانم. من طالبان را برداران‌خود می‌بینم و افغان‌های دیگر را هم برادرانم می‌دانم. ما مردم یک ملت هستیم. "
او در مورد بازگشایی مکاتب متوسطه دخترانه که طالبان مانع بازگشایی آن‌ها شده است، نیز گفت که طالبان نیز این موضوع را "درک می‌کنند و این اتفاق خواهد افتاد": "ما می‌خواهیم که دختران نه فقط به مکاتب بروند، بلکه به دانشگاه‌ها هم بروند، سرکار بروند. ما در این موارد با طالبان صحبت داشتیم. آن‌ها هم موافق‌اند و درک می‌کنند و این اتفاق خواهد افتاد. اما باید حالا اتفاق بیافتد، همین حالا. "
رئیس جمهوری پیشین افغانستان گفت: "پیام خوبی به دختران دارم. بیرون شوید و درس بخوانید. شما دختران شجاع هستید و همه می‌دانیم که شجاع‌اید. "
کرزی در پاسخ به این سوال که زمانی او سرقوماندان قوای مسلح افغانستان بود، در این مورد که گفته شده افغان‌ها نجنگیدند و از کشور خود دفاع نکردند، چه جوابی دارد، گفت: "افغان‌ها مردم شجاعی هستند. سربازان ما شجاع بودند و طالبان هم. هر دو افغان هستند. این چیزی است که من مدتهاست می‌گویم که ما برادر هستیم و باید برای کشور خود کار کنیم و متحد باشیم و آن را برای خود بسازیم. "
او افزود که "همه افغان‌ها قربانی شده‌اند، خارجی‌ها افغانستان را به نام طالبان بمباران کردند. روستا‌های ما ویران شد، اطفال کشته شدند، خانواده‌ها پاشیدند و همه طرف‌های ما آسیب دیدند و در نهایت، افغان‌ها آسیب دیدند. "
حامد کرزی و عبدالله عبدالله، رئیس شورای مصالحه ملی دولت پیشین افغانستان دو تن از رهبران مهمی افغانستان بودند که پس از تسلط طالبان بر افغانستان همچنان در داخل این کشور ماندند.
آنها هنوز هم در کابل مشغول فعالیت سیاسی هستند.
نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала