اجرای اعدام های بی سر و صدا در عربستان سعودی

© Photo / oskemen.info / اجرای اعدام های بی سر و صدا در عربستان سعودی
 اجرای اعدام های بی سر و صدا در عربستان سعودی - اسپوتنیک افغانستان  , 1920, 17.10.2021
Telegram
شمار احکام اعدامی که طی سال میلادی کنونی در عربستان اجرا شده به ۵۶ مورد ‌رسید.
به گزارش اسپوتنیک به نقل از روزنامه الاخبار، مقامات سعودی پنجم ماه میلادی جاری فردی به نام مسلم المحسن را به شکل ناگهانی و بدون اینکه به خانواده‌اش اطلاع بدهند اعدام کردند این درحالی است که یک ماه پیش نیز جوان دیگری به نام عدنان الشرفاء را اعدام کردند.
بیش از چهل نوجوان در عربستان اعدام می‌شوند - اسپوتنیک افغانستان  , 1920, 19.06.2021
بیش از چهل نوجوان در عربستان اعدام می‌شوند
با این تعداد، تعداد افرادی که از اوایل سال میلادی کنونی اعدام شده‌اند به ۵۶ تن می‌رسد که از جمله آن‌ها هفت تن با حکم قتل تعزیری اعدام شده‌اند یعنی براساس حکم قاضی نه براساس مجازاتی که در نظام قضایی آمده است.
در جون ۲۰۲۱ عربستان نوجوانی به نام مصطفی آل درویش را اعدام کرد درحالی که متعهد شده بود که نوجوانان را اعدام نکند. این نوجوانان در زیر شکنجه به اتهامات اعتراف می‌کنند.
خانواده‌های تمام کسانی که اعدام می‌شوند از خداحافظی با فرزندانشان محروم می‌شوند و تنها از طریق رسانه‌ها از سرنوشتشان آگاه می‌شوند. همچنین مقامات سعودی اجساد ۱۰۰ تن را به خانواده‌هایشان تحویل نداده‌اند.
برخی منابع می‌گویند که دلیل عدم تحویل اجساد این است که نگرانند نقض‌هایی که علیه آن‌ها صورت گرفته درباره شکنجه و بازجویی‌ها فاش شود.
این اعدام‌ها در سکوت صورت صورت می‌گیرد و این درحالی است که مقامات سعودی وعده داده بودند که سیاست اعدام را تغییر بدهند. این مقامات تنها برای خاموش کردن خشم مردم اعدام‌های جمعی را لغو کرده‌اند.
این اقدامات درحالی صورت می‌گیرد که مقامات سعودی طی ماه‌های گذشته برای بهبود وجهه حقوقی خود تلاش می‌کنند. مرکز دولتی حقوق بشر عربستان ژانویه در بیانیه‌ای اعلام کرد دلیل کاهش اجرای احکام اعدام در ۲۰۲۰ را اصلاحات در نظام عدالت جزائی و توقف احکام قتل در جرایم مواد مخدر دانست.
اخیرا سازمان اروپایی حقوق بشر عربستان هشدار داد که عربستان از طریق انتقال از اجرای اعدام‌های جمعی به اعدام‌های فردی می‌خواهد شدت انتقاداتی را که طی سال‌های قبل وجود داشت از طریق تغییراتی در روش اجرای حکم اعدام کاهش دهد. این سازمان نسبت به ادامه روند تصاعدی احکام اعدام که همچنان ۴۰ بازداشتی از جمله تعدادی نوجوان را تهدید می‌کند، هشدار داد.
نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала