عمران خان: دولت غنی نزد مردم مشروعیت نداشت

© @https://twitter.comعمران خان نخست وزیر پاکستان
عمران خان نخست وزیر پاکستان - اسپوتنیک افغانستان  , 1920, 28.09.2021
Telegram
نخست‌وزیر پاکستان در گفت‌وگو با یک رسانه آمریکایی حکومت اشرف غنی را «ناتوان و فاسد» خوانده و گفته است که برای وضعیت پیش‌آمده در افغانستان، نباید پاکستان مقصر دانسته شود.

به گزارش اسپوتنیک،عمران خان‌، نخست‌وزیر پاکستان، روز گذشته (دوشنبه 5 میزان)  در گفت‌وگوی ویژه با روزنامه واشنگتن پست گفته است که پاکستان مقصر سقوط ارتش مجهز افغانستان و دولت اشرف غنی نیست، بلکه عامل اساسی وضعیت پیش‌آمده ساختار دولت اشرف غنی بود که از نظر مردم عادی مشروعیت نداشت.

در همین حال، خان دولت اشرف غنی را دولت «فاسد و ناتوان» خوانده و افزوده است که پاکستان برای جلب رضایت کابل، مکانیسم کنترل مشترک مرزی از جمله کنترل بیومتریک و حصارکشی مرزها را پیشنهاد کرد که از سوی دولت افغانستان رد شد و حکومت اشرف غنی بر طبل روایت «تقصیر پاکستان» کوبید.

ذبیح الله مجاهد سخنگوی طالبان - اسپوتنیک افغانستان  , 1920, 27.09.2021
طالبان بی‌ احترامی به پرچم پاکستان در تورخم را «حادثه ناگوار» خواند

خان هم‌چنان ادعا کرده است، گروه‌هایی که برای پاکستان تهدید به حساب می‌آمدند و از دست پاکستان فرار کرده وارد افغانستان شدند، توسط سازمان‌های اطلاعاتی هند و افغانستان حمایت و تأمین مالی شدند و حملات بیش‌تری را علیه پاکستان آغاز کردند.

به گفته او، پس از شکست اتحاد جماهیر شوروی، ایالات متحده افغانستان را رها و پاکستان را تحریم کرد و به بیش از ۴ میلیون مهاجر افغان در پاکستان و جنگ داخلی خونین در افغانستان پشت کرده است.

خان افزوده است: «طالبان از این خلای امنیتی بیرون آمدند و بسیاری از آن‌ها در اردوگاه‌های مهاجران افغان در پاکستان متولد شده و تحصیل کرده بودند.»

با این وصف، خان به واشنگتن پست گفته است: «امروز که افغانستان در یک دوراهی دیگر قرار دارد، باید به آینده نگاه کنیم تا از ادامه درگیری خشونت‌آمیز در آن کشور جلوگیری کنیم.»

از سوی دیگر او گفته است که همکاری با حکومت طالبان برای جامعه بین‌المللی به منظور تامین صلح و ثبات در افغانستان، مناسب است.

عمران خان تصریح کرده است که افغانستان دیگر تهدیدی برای جهان نیست‌؛ جایی که افغان‌ها سرانجام می‌توانند پس از چهار دهه درگیری آرزوی صلح را داشته باشند.

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала