طالبان: برای تحقیق ادعاهای نقض حقوق بشر باید به رسمیت شناخته شوییم

© @https://twitter.comطالبان: برای تحقیق ادعاهای نقض حقوق بشر باید به رسمیت شناخته شوییم
طالبان: برای تحقیق ادعاهای نقض حقوق بشر باید به رسمیت شناخته شوییم - اسپوتنیک افغانستان  , 1920, 20.09.2021
Telegram
مجاهد می‌گوید کابینه جدید پس از به رسمیت شناخته شدن زمینه را برای تحقیق درباره ادعاهای نقض حقوق بشر فراهم می‌‌سازد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از طلوع نیوز، ذبیح الله مجاهد، معین وزارت اطلاعات و فرهنگ کابینه سرپرست، در واکنش به نگرانی اتحادیه اروپا از نقض حقوق بشر در افغانستان می‌گوید که اگر جامعه جهانی طالبان را به رسمیت بشناسند، آنان نگرانی‌های جامعه جهانی را در زمینه اوضاع حقوق بشری در افغانستان رفع خواهند ساخت.

مجاهد گفت: "تا زمانی که ما به رسمیت شناخته نشویم و آن‌ها انتقاد نمایند، این به فکرما برخورد یک جانبه است. خوب است که همراه ما برخورد شان مسوولانه باشد و حکومت فعلی ما را منحیث یک اداره مسوول به رسمیت بشناسند. بعد از آن هر نگرانی که داشته باشند را با ما به شکل قانونی شریک بسازند، ما نگرانی شان را رفع می‌سازیم".

 قزاقستان آماده است به تامین کننده آرد برای افغانستان تبدیل شود - اسپوتنیک افغانستان  , 1920, 20.09.2021
قزاقستان آماده است به تامین کننده آرد برای افغانستان تبدیل شود

اظهارات مجاهد پس از آن ابراز می‌شوند که اتحادیه اروپا با نگرانی از اوضاع حقوق بشری در افغانستان گفته است که حقوق بشر در افغانستان با تهدیدهای جدی روبرو است.

وان برانت، سفیر اتحادیه اروپا برای افغانستان، می‌گوید که اوضاع  حقوق بشری  در افغانستان نگران کننده است و آنان از دسترسی نداشتن دختران و زنان افغانستان به آموزش و کار نگران اند.

برانت گفته است: "ما می‌دانیم که نامه جعلی بوده و دختران نمی‌توانند به مکتب و زنان به کار بروند. از همین رو اوضاع حقوق بشری در افغانستان زیر تهدید است، به ویژه در زمینه حق کار و حق آموزش برای زنان".

سلیم پیگیر، رییس حزب متعهد فکری مردم افغانستان، می‌گوید که طالبان نباید مسئله تحقیق درباره نقض حقوق بشر را همچون پیش شرط برای به رسمیت شناختن مطرح کنند. پیگیر گفت: "طالبان افغان استند ولی نباید این موضوعات را گروگان بگیرند و این موضوع را بالای جهان شرط بگذارند".

واکنش جبهه مقاومت درباره عدم بازگشایی مکتب های دختران از سوی طالبان  - اسپوتنیک افغانستان  , 1920, 20.09.2021
واکنش جبهه مقاومت درباره عدم بازگشایی مکتب های دختران از سوی طالبان 

پیش از این، کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان نیز در یک اعلامیه گفته بود که طالبان از دفتر و تجهیزات این کمیسیون برای پیشبرد کارهای خود استفاده می‌کنند و باید جلو آن گرفته شود.

احترام به استقلالیت کمیسیون حقوق بشر، فراهم سازی زمینه نظارت مستقلانه بر وضعیت حقوق بشری در سراسر کشور، عمل کردن به تعهدات دولت پیشین افغانستان در کنوانسیون‌های جهانی و رعایت قوانین بشردوستانه، از خواست‌های دیگر کمیسیون حقوق بشر افغانستان استند.

مجاهد می‌گوید که آنان بررسی‌ها در باره ادعای استفاده شدن از دفتر و تجهیزات کمیسیون حقوق بشر را آغاز کرده اند.
مجاهد گفت: "اداره حقوق بشر، مربوط اداره پیشین کابل بود و در آن زمان رسمیت داشت و این کدام اداره حقوق بشر جهانی نیست. به هر صورت ما ببینیم که کی و چگونه از دفتر آنان استفاده کرده است، تحقیقات جریان دارد".

پیش از این نیز دیده‌بان حقوق بشر سازمان ملل و برخی  از سازمان‌های دیگر جهانی، طالبان را به نقض حقوق بشری در افغانستان به ویژه در پنجشیر متهم ساخته بودند، اما این اتهام‌ها همواره از سوی طالبان رد شده اند.

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала