طالبان اتهام جنایت علیه بشریت را رد کرد

© @https://twitter.comذبیح الله مجاهد سخنگوی طالبان
ذبیح الله مجاهد سخنگوی طالبان - اسپوتنیک افغانستان  , 1920, 14.09.2021
Telegram
 ذبیح الله مجاهد، معاون وزیر فرهنگ و اطلاع‌رسانی افغانستان امروز( سه‌شنبه) گفت، گروه طالبان هر نوع اتهام‌ درباره جنایات جنگی یا جنایت علیه بشریت را رد می‌کند.

 به گزارش اسپوتنیک،  سازمان غیردولتی "دیده‌بان حقوق بشر" اخیرا در گزارشی تاکید کرد که طالبان به اعدام سربازان، پلیس و غیرنظامیان مرتبط به دولت کابل بدون طی کردن مراحل قانونی مناسب اقدام کرده است.

سناتور آمریکایی: از پیروزی طالبان دلشکسته شدم - اسپوتنیک افغانستان  , 1920, 11.09.2021
سناتور آمریکایی: از پیروزی طالبان "دلشکسته" شدم

ذبیح الله مجاهد در پیامی توییتری گفت: ما قویا گزارش دیده‌بان حقوق بشر را رد می‌کنیم که می‌گوید مجاهدین امارت اسلامی مرتکب جنایت جنگی می‌شوند. این سازمان نباید قربانی اطلاعات غلط دشمن شود و نباید براساس آن چنین گزارش‌های دروغینی تهیه کند. آنها باید همه چیز را با دقت مطالعه کرده و به طور مستقل به حقایق پی ببرند.

روز دوشنبه دیده‌بان حقوق بشر با ارسال نامه‌ای به وزیر خارجه هند درخواست کرد تا گام‌های فوری برای رسیدگی به بحران انسانی و حقوق بشری در افغانستان برداشته شود. در این نامه تاکید شد که هیات سازمان ملل در افغانستان باید اطلاعات را با نهادهای بین‌المللی که درباره جنایات جنگی در این کشور تحقیق می‌کنند، به اشتراک بگذارد.  

گروه طالبان یک ماه پیش با شدت بخشیدن به حملاتش علیه نیروهای دولتی افغانستان، در نهایت در 15 آگست وارد کابل شد. در تاریخ 31 آگست ارتش آمریکا فرودگاه کابل را ترک کرد و به حدود بیست سال حضور نظامی در افغانستان پایان داد. در ششم سپتامبر طالبان تاکید کرد که کنترل پنجشیر را به دست گرفته که آخرین ولایت از مجموع 34 ولایت افغانستان بود که در کنترل آن قرار نداشت.

یک روز پس از آن، طالبان ترکیب دولت موقت افغانستان را اعلام کرد. ریاست آن بر عهده محمد حسن آخوند است که در دوره اول حکومت طالبان به عنوان وزیر خارجه روی کار بود. محمد حسن آخوند از سال 2001 تحت تحریم‌های سازمان ملل قرار گرفته است.

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала