تلاش اوباما، بوش و کلینتون برای کمک مشترک به مهاجران افغان

© AFP 2023 / Mandel Nganتلاش اوباما، بوش و کلینتون برای کمک مشترک به مهاجران افغان
تلاش اوباما، بوش و کلینتون برای کمک مشترک به مهاجران افغان

 - اسپوتنیک افغانستان  , 1920, 14.09.2021
Telegram
  باشگاه روسای جمهور آمریکا از امروز سه‌شنبه (16 سپنامبر) برنامه‌ای امدادی مشترک را برای استقبال و کمک به پناهجویان افغان راه‌اندازی کرده است.

 به گزارش اسپوتنیک، به نقل از شبکه خبری CNN سه تن از روسای جمهوری پیشین آمریکا، بیل کلینتون، جورج بوش و باراک اوباما به همراه همسرانشان هیلاری کلینتون، لارا بوش و میشل اوباما به عنوان روسای افتخاری گروه "به آمریکا خوش آمدید" تعیین شدند.

جورج بوش تغییر قدرت در افغانستان را تراژدی خواند - اسپوتنیک افغانستان  , 1920, 17.08.2021
جورج بوش تغییر قدرت در افغانستان را تراژدی خواند

در اطلاعیه‌ای، هدف این گروه ترغیب "تمام آمریکایی‌ها به استقبال و حمایت از پناهجویان افغان" به ویژه کسانی عنوان شده است که بعد از خروج آمریکا از افغانستان در هفته‌های اخیر "به همراه خانواده هایشان از این کشور فرار کرده‌اند." بعد از بزرگترین عملیات تخلیه نظامی در تاریخ، دولت بایدن اکنون با مسوولیت اسکان مجدد بیش از ۶۰۰ هزار پناهجوی افغان در آمریکا طی هفته‌های آتی مواجه است.

حدود 17 درصد از کسانی که وارد آمریکا شدند، شهروند آمریکایی و سکنه قانونی دائم هستند و بعد از ورود مستقیما به مقصد مورد نظرشان حرکت می‌کنند و در پایگاه‌های نظامی اسکان ندارند. با این حال، مابقی افراد برای بررسی پزشکی و دریافت واکسن کرونا به پایگاه‌ها منتقل می‌شوند تا بعد از آنجا به نقاط دیگر این کشور بروند.

گروه "به آمریکا خوش آمدید" توانسته است نظر روسای جمهوری سابق و همچنین یک گروه دو حزبی از فرمانداران و دیگر رهبران آمریکایی را جلب کند تا به عنوان نقطه کانونی تماس با مردم و تلاش‌های بخش خصوصی برای کمک به پناهجویان افغان تا زمان برقراری زندگی آنها در آمریکا کار کنند.

براساس اعلام این گروه، تماس و هماهنگی میان ایالت‌ها و دولت‌های محلی و همچنین سازمان‌های غیردولتی، شرکت‌ها، دانشگاه‌ها و سایر نهادها انجام خواهد شد.

خانواده جورج بوش، رئیس جمهوری پیشین آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد: هزاران افغان در کنار ما در خطوط مقدم تلاش برای ایجاد جهانی امن‌تر ایستادند و اکنون به کمک ما نیاز دارند. ما مفتخریم که از این گروه و تلاش آن برای کمک به خانواده‌های افغان به منظور اسکان و ساخت زندگی‌های جدید حمایت می‌کنیم. ما آمادگی داریم تا به همسایگان جدید افغان خودمان و مابقی جهان نشان دهیم که چطور روحیه خوشامدگویی محور آنچه کشور ما را تا این حد با عظمت کرده است، تشکیل می‌دهد.

هنوز مشخص نیست که آیا دونالد ترامپ یا جیمی کارتر، از دیگر روسای جمهوری پیشین آمریکا هم برای مشارکت در این برنامه دعوت شده اند یا خیر. سخنگوی این گروه هم فعلا پاسخی نداده است.

این اولین مرتبه‌ای نیست که روسای جمهوری سابق آمریکا برای کمک در یک بحران همکاری می‌کنند. بوش و کلینتون در سال 2005 برای کمک به مردم اندونزی که گرفتار سونامی شدند و بار دیگر در سال 2010 برای راه‌اندازی صندوق کلینتون – بوش در هائیتی به دنبال زلزله فاجعه‌بار آن کشور و جمع‌آوری کمک مالی همکاری داشتند.

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала