منبع: طالبان در افغانستان به هواپیماهای پناهجویان اجازه پرواز نمی دهند

© https://twitter.comکشته شدن ولسوال نام نهاد طالبان برای ولسوالی بنو با همراهانش
کشته شدن ولسوال نام نهاد طالبان برای ولسوالی بنو با همراهانش  - اسپوتنیک افغانستان  , 1920, 06.09.2021
Telegram
برخی گزارش ها حاکی است که دستکم چهار فروند هواپیما حامل صدها پناهجوی افغان که قرار بود از این کشور خارج شوند نتوانسته‌اند برای چندین روز پرواز کنند و علت این کار نیز هنوز مشخص نیست.

  به گزارش اسپوتنیک، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، یکی از مقام‌های افغان در فرودگاه شهر مزار شریف در شمال افغانستان گفته که این مسافران، افغان هستند و بسیاری هم پاسپورت یا ویزا ندارند و به همین دلیل است که نمی‌توانند کشور را ترک کنند. وی همچنین گفت:‌ آنها باید وقتی که اوضاع آرام شد، فرودگاه را ترک کنند.

این تعلیق پروازها در حالی صورت گرفته که فشارها بر آمریکا برای کمک به آن دسته از افغان‌هایی که جا مانده‌اند، بیشتر شده است.یکی از جمهوری خواهان برجسته در کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا نیز گفته که این گروه شامل آمریکایی‌ها نیز می‌شوند و همچنان در هواپیما هستند اما طالبان به هواپیمای آنها اجازه پرواز نمی‌دهد و آنها را گروگان گرفته است؛ وی نگفت که این اطلاعات از کجا آمده.

ورود پناهجویان افغانی به کشورهای جهان/ ایالت ویرجینیا.
 - اسپوتنیک افغانستان  , 1920, 24.08.2021
ورود پناهندگان افغان به کشور های مختلف جهان

روزهای نهایی 20۰ سال جنگ آمریکا در افغانستان با فرار گروهی و تجمع بیش از حد در فرودگاه کابل همراه شد و بسیاری از آمریکایی‌ها و متحدان افغان آنها که نگران آینده‌ای موهوم پس از روی کار آمدن طالبان بودند، تلاش کردند تا از این کشور بگریزند. وقتی آخرین نیروهای خارجی 30 آگست از افغانستان خارج شدند، بسیاری جا ماندند.

آمریکا قول داد که به همکاری با حاکمان جدید به منظور خارج کردن آنهایی که جا ماندند، ادامه دهد و شبه‌نظامیان هم وعده دادند تا به هرکسی که اسناد و اوراق هویتی و قانونی لازم را دارد، اجازه دهند تا افغانستان را ترک کند اما مایکل مک‌کال به فاکس نیوز یکشنبه گفت که شهروندان آمریکایی و مترجم‌های افغان هنوز در شش هواپیما حضور دارند و نمی‌توانند خارج شوند.

وی با ابراز نگرانی از این مساله که شاید طالبان درخواست‌های بیشتری داشته باشد مثل پول یا تایید مشروعیت حکومت بر افغانستان گفت: طالبان به آنها اجازه نمی‌دهد تا فرودگاه را ترک کنند.

یکی از مقام‌های افغان که خواست نامش فاش نشود نیز گفت: چهار فروند هواپیما در فرودگاه هست و مسافرانش در هتل‌ها اقامت دارند. مقام‌ها دارند بررسی می‌کنند که این افراد شاید بتوانند کشور را ترک کنند. خیلی از آنها اوراق قانونی مسافرت ندارند.

فرودگاه کوچک مزار شریف همین اواخر برای کمک به پروازهای خارجی فعال شد و هواپیماها به ترکیه می‌روند. اما هواپیماهایی که از آنها سخن به میان آمد برای مسیر دوحه، قطر هستند. هنوز مشخص نیست که چه کسی این افراد را سوار هواپیما کرده یا چرا آنها در این شهر شمالی افغانستان منتظر هستند.

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала