ازسرگیری فعالیت راکتور هسته‌ای کوریای شمالی

© REUTERS / KCNAازسرگیری فعالیت راکتور هسته‌ای کوریای شمالی
ازسرگیری فعالیت راکتور هسته‌ای کوریای شمالی - اسپوتنیک افغانستان  , 1920, 30.08.2021
Telegram
 نهاد ناظر بر فعالیت هسته‌ای سازمان ملل متحد در گزارش سالانه خود ادعا کرد که کوریای  شمالی یک راکتور هسته‌ای تولید پلوتونیوم را بار دیگر راه اندازی کرده است.

 به گزارش اسپوتنیک، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گزارش سالانه خود مدعی شد که کره شمالی ظاهراً یک رآکتور هسته‌ای را که تصور می‌شود پلوتونیوم موردنیاز برای ساخت تسلیحات هسته‌ای را تولید می‌کند، مجدداً راه اندازی کرده است.

Cестра северокорейского лидера Ким Чен Ына Ким Е Чжон во время церемонии возложения венков в мавзолее Хо Ши Мина в Ханое, Вьетнам - اسپوتنیک افغانستان  , 1920, 10.08.2021
هشدار خواهر قدرتمند رهبر کوریای شمالی به آمریکا و کوریای جنوبی

این نهاد بین‌المللی از زمان اخراج بازرسان آژانس اتمی از سوی پیونگ یانگ در سال 2009، هیچ‌گونه دسترسی به تأسیسات هسته‌ای کره شمالی نداشته است. بنا به ادعای رسانه‌های غربی، کره شمالی از آن زمان به بعد برنامه تسلیحات هسته‌ای خود را به سرعت پیش برد و آزمایش‌های هسته‌ای را خیلی زود از سر گرفت.

در حال حاضر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی فعالیت هسته‌ای کوریای شمالی را دورادور و عموماً از طریق تصاویر ماهواره‌ای تحت نظر دارد.

طبق گزارش روز جمعه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، نشانه های فعالیت در راکتور 5 مگاواتی که به نظر قادر به تولید پلوتونیوم گرید تسلیحاتی است اولین بار در اواخر 2018 شناسایی شد.

آژانس اتمی در گزارش خود پیرامون این رآکتور ۵5 مگاواتی در «یونگبایون» - یک مجتمع هسته‌ای در مرکز برنامه هسته‌ای کره شمالی- نوشت: «نشانه هایی دال بر فعالیت رآکتور در بازه زمانی اوایل دسامبر 2018  تا آغاز جولای 2021 در دست نیست».

در ادامه این گزارش آمده است: «با این حال از اوایل جولای 2021 نشانه‌هایی از جمله تخلیه آب‌های خنک کننده وجود دارد که مطابق با بهره برداری از این رآکتور است».

آژانس انرژی اتمی در ماه جون نیز مدعی وجود نشانه‌هایی دال بر فعالیت مجدد [تأسیسات] یونگبایون برای جداسازی پلوتونیوم از سوخت مصرفی رآکتور شد که می‌تواند در تسلیحات هسته‌ای مورد استفاده قرار گیرد.

گفتنی است که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی این گزارش خود را به طور سالانه و پیش از نشست کشورهای عضو این نهاد منتشر می‌کند و آن را بدون اعلان بر روی تارنمای رسمی خود قرار می‌دهد.

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала