تعلیق کمک مالی بانک جهانی به افغانستان

© Flickr / Shiny Thingsتعلیق کمک مالی بانک جهانی به افغانستان
تعلیق کمک مالی بانک جهانی به افغانستان - اسپوتنیک افغانستان  , 1920, 25.08.2021
Telegram
همزمان با تسلط طالبان بر افغانستان و گمانه زنی ها درباره نظام سیاسی آینده این کشور، بانک جهانی در بیانیه‌ای از توقف اختصاص کمک های مالی به افغانستان خبر داد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از آناتولی، بانک جهانی اعلام کرد که پرداخت کمک‌های مالی به افغانستان را در پی تسلط طالبان (گروه ممنوع در روسیه) بر این کشور، متوقف کرده است.

سخنگوی بانک جهانی گفت که این نهاد مستقر در واشنگتن به دقت اوضاع افغانستان را زیر نظر دارد.

وی ادامه داد: ما به شدت نگران اوضاع در افغانستان و اثرات آن بر چشم اندازهای توسعه و پیشرفت این کشور علی الخصوص برای زنان هستیم.

طالبان در افغانستان؛ قدرت هست، پول نیست - اسپوتنیک افغانستان  , 1920, 19.08.2021
طالبان در افغانستان؛ قدرت هست، پول نیست

ادعا می‌شود که بانک جهانی به رایزنی با جامعه بین‌الملل و شرکای توسعه (در افغانستان) در مورد وضعیت ادامه خواهد داد و در حال بررسی راه‌هایی برای حفظ مشارکت جهت حفظ دستاوردهای توسعه‌ای است که با زحمت به دست آمده است.

بانک جهانی از سال 2002 میلادی از طریق انجمن توسعه بین‌المللی، حدود 5.3 میلیارد دالر برای پروژه‌های بازسازی و توسعه در افغانستان اختصاص داده است.

اوایل سال جاری میلادی نیز این بانک حدود 800 میلیون دالر به افغانستان اختصاص داد.

اقدام بانک جهانی در راستای توقف پرداخت کمک‌های مالی به افغانستان در حالی صورت می‌گیرد که پیشتر نیز صندوق بین‌المللی پول دسترسی افغانستان به منابع مالی اش، شامل 440 میلیون دالر ذخایر پولی در این نهاد را به حالت تعلیق درآورده بود.

سخنگوی این صندوق در بیانیه‌ای مدعی شد: در حال حاضر بین جامعه بین‌المللی در مورد به رسمیت شناختن دولت در افغانستان شفافیت وجود ندارد، در نتیجه این کشور نمی‌تواند حق برداشت ویژه یا دسترسی به دیگر منابع صندوق بین‌المللی پول را داشته باشد.

پیشتر و همزمان با سقوط کابل به دست طالبان، یک مقام آگاه در گفتگو با وبگاه «آکسیوس» مدعی شده بود که طالبان به آن بخش از ذخایر پولی بانک مرکزی افغانستان که در امریکا نگهداری می‌شود، دسترسی نخواهد داشت.

طبق اعلام صندوق بین‌المللی پول، ذخایر مالی بین‌المللی بانک مرکزی افغانستان تا پایان ماه اپریل سال جاری، مبلغ 9.4 میلیارد دالر امریکا برآورد شده است.

فردی آگاه در این زمینه، در گفتگو با آکسیوس مدعی شد: بخش عمده منابع مالی بانک مرکزی افغانستان در حال حاضر در این کشور نگهداری نمی‌شوند.

بانک‌های مرکزی معمولاً ذخایر طلا یا ارز رایج مانند دالر امریکا نگهداری می‌کنند. از این ذخایر برای معاملات بین بانک‌های مرکزی استفاده می‌شود.

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала