ماموریت مریخ‌نورد چینی تمدید شد

© REUTERS / CNSAماموریت مریخ‌نورد چینی تمدید شد
ماموریت مریخ‌نورد چینی تمدید شد - اسپوتنیک افغانستان  , 1920, 22.08.2021
Telegram
مریخ‌نورد چینی ژورنگ پس از سه ماه کاوش در سیاره سرخ ماموریت ابتدایی خود را به پایان رساند.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از دیجیاتو، با این حال، سازمان فضایی چین با توجه به شرایط مناسب ژورنگ پس از 90 روز مریخی ماموریت آن را تمدید کرد تا به کاوش مریخ ادامه دهد.

ژورنگ در 24 ماه اسد ماموریت خود را که تا 90 روز مریخی یا 92 روز زمینی ادامه داشت، به پایان رساند. این مریخ‌نورد در منطقه یوتوپیا پلانیتیا فرود آمده بود و از زمان فرود تاکنون 889 متر روی سطح مریخ حرکت کرده است. ژورنگ در این ماموریت چند سلفی از خود گرفته و با تجهیزاتش سنگ و شن‌های مریخ را بررسی کرده است.

 آمادگی مریخ نورد پشتکار برای پرواز هلیکوپتر + ویدئو - اسپوتنیک افغانستان  , 1920, 03.04.2021
کلوپ ویدیو
آمادگی مریخ نورد "استقامت" برای پرواز هلیکوپتر + ویدئو

تصاویری که به تازگی از مریخ‌نورد ژورنگ منتشر شده‌اند، ناحیه‌ای را نشان می‌دهند که قبلا خط ساحلی اقیانوسی باستانی در جنوب یوتوپیا پلانیتیا بوده است. سازمان فضایی چین می‌گوید که تمام شش ابزار علمی ژورنگ سالم هستند و به خوبی کار می‌کنند. همچنین با کمک مدارگرد مریخی تیان‌ون 1، این مریخ‌نورد می‌تواند تا 10 گیگابایت داده خام علمی به زمین بفرستد.

این داده‌ها می‌توانند به دانشمندان کمک کنند تا با گذشته و جغرافیای مریخ بیشتر آشنا شوند. دانشمندان این ماموریت امیدوارند که بتوانند با این داده‌ها نشانه‌هایی از حیات در این اقیانوس باستانی مریخ پیدا کنند. با این حال، به دلیل اینکه در مدتی کوتاه خورشید بین مریخ و زمین قرار می‌گیرد، امکان انتقال

اطلاعات بین این دو سیاره وجود نخواهد داشت. بنابراین، این مریخ‌نورد و مدارگرد از اواخر شهریور تا اوایل آبان در حالت استراحت قرار می‌گیرند تا بار دیگر اولین فرصت برای تبادل اطلاعات فراهم شود.

پس از این وقفه کوتاه، ژورنگ به سمت موقعیتی جغرافیایی به نام «Groove» به معنی گودی خواهد رفت که 1.6 کیلومتر تا موقعیت کنونی آن فاصله دارد. اگر محققان این پروژه بتوانند تمامی جهات این گودی را بررسی و یا سنگ و ترکیبات خاصی پیدا کنند، می‌توانند جغرافیای این منطقه را مطالعه کنند. همچنین تیان‌ون 1 با تجهیزات خود نقشه‌ای از کل سطح مریخ تهیه خواهد کرد.

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала