هجوم شهروندان به فرودگاه کابل؛ نزدیک به 10 جان باختند

© Sputnik / Zuhal Sarhad / هجوم شهروندان به فرودگاه کابل؛ نزدیک به 10 جان باختند
هجوم شهروندان به فرودگاه کابل؛ نزدیک به 10 جان باختند - اسپوتنیک افغانستان  , 1920, 16.08.2021
Telegram
مسوولان میدان هوایی می‌گویند که مردم با اطلاع نادرست به میدان یورش بردند درحالی که تمامی پرواز ها متوقف اند.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از طلوع نیوز، در پی یورش هزاران تن به میدان هوایی کابل، از کشته شدن نزدیک به ده تن گزارش داده می‌شود. ده‌ها تن هم‌ زخمی شده‌اند. 

شهروندان کشور به امید رفتن به بیرون از کشور از دیشب بدیسنو به داخل و نیز چهار اطرف میدان هوایی کابل یورش آورده اند که شماری از آنان در نتیجه تیراندازی‌های نیروهای خارجی، ازدحام و حتا افتادن از هواپیما جان‌های شان را ازدست دادند.

برای سگ‌های نظامی در هواپیما جا بود ولی برای افغانها نه؛ نتیجه تلخ بیست سال همکاری - اسپوتنیک افغانستان  , 1920, 16.08.2021
برای سگ‌های نظامی در هواپیما جا بود ولی برای افغانها نه؛ نتیجه تلخ بیست سال همکاری

برخی خانواده‌ها می‌گویند که پس از آگاهی از رفتن شماری از نزدیکان شان بدون پاسپورت به بیرون از کشور، به میدان هوایی رفتند؛ اما اجازه ورود نیافتند.

نوار تصویری که پخش شده هنگام پرواز یک هواپیمای نظامی امریکا را از میدان هوایی کابل نشان می‌دهد که همه به سوی آن هجوم برده‌اند؛ اما هنگام پرواز دو تن در صحن میدان هوایی و دو تن هم در بخش‌های خیرخانه پس از افتادن به زمین جان دادند.

احمدشاه کتوازی، کارمند پیشین وزارت امور خارجه گفت: "از هراس و ترس مردم در میدان هوایی کابل زیاد شده است و بدبختانه که تلفات هم دارد".

حمیدالله مسرور ، استاد دانشگاه بیان داشت: «این برخاسته از سیاست‌های نادرست اشرف غنی بود که غنی مردم را در وضعیت بد قرار داد و فرار کرد".

گواهان می‌گویند که در تیراندازی‌های نیروهای خارجی، ازدحام بیش از حد و نیز افتادن از هواپیما نزدیک به ده  تن جان باختند.

محمد ربیع، باشنده کابل گفت: "اعضای فامیل ما شش و هفت نفر هستیم می "خواستیم که برویم وضعیت خوب نیست، زدن و زدن است کی میباشد اینجا در جنگ".

امریکا هزار سرباز دیگر به افغانستان می‌فرستد - اسپوتنیک افغانستان  , 1920, 16.08.2021
امریکا هزار سرباز دیگر به افغانستان می‌فرستد

حنیف، باشنده دیگر کابل نیز افزود: "خودم شخصا قادی به دو و سه هزار افغانی نیستیم که  من اعاشه طفل های خود را کنم".

اما در کابل فرماندهان طالبان اطمینان می‌دهند که تامین امنیت مردم را در اولویت دارند.

قاری خالد، از فرماندهان نظامی طالبان گفت: «مردم را ما می‌گویم که بی غم باشند و ما خادم های شان استیم و خدمت شانرا می کنیم".

اما مسوولان میدان هوایی کابل می‌گویند که مردم با اطلاع نادرست به میدان یورش بردند درحالی که تمامی پرواز های داخلی و خارجی متوقف شدند.

ایالات متحده برای تامین امنیت روند بیرون کشیدن دیپلومات‌های خارجی و نیز هزاران تن از کسانی که با خارجیان کار کرده اند درحدود شش هزار سرباز را به میدان هوایی کابل فرستاده است. 

درکنار هواپیماهای امریکایی هواپیماهای نظامی چندین کشور دیگر غربی ازجمله بریتانیا، المان، کانادا، فرانسه، ایتالیا و سویدن نیز در روند بیرون کشیدن این افراد نقش دارند.

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала